1S1 kaarteerddaalt de gemiddelde grootte van een perceel tot 3 aren, dan wordt van de verhouding 1 500 gebruik gemaakt, bovendien mag voor kaarten van complexen van zeer groote pcrccclcn de verhouding 1:4-000 worden gebezigd; de verzamelkaart der ge meente het overzichtsplan van haar geheel gebied houdt de schaal 1 25000. Op het kadastrale plan moeten voorkomen: de trigonometrische en polygonometrische punten, de gemeentegrenzen, de grenzen der eigendommen en de kultuurgrenzen en ten slotte de meetlijnen; omtrent een en ander geeft Instructie IV evenals omtrent het gebruik van teekens de noodige voorschriften. Ieder perceel krijgt op de kaart een nommer; kerken, begraaf plaatsen, verdedigingswerken, straten, pleinen, enz., worden door een hoofdletter aangeduid. De afmeting der kaart, waarvan eene rechthoekige oppervlakte van 0.90 bij 0.60 M. voor de teekening in aanmerking komt, is 1 meter bij 0.65 Meter. Het net der ruitlijnen heeft mazen van 0.1 M. en wordt met behulp van den coördinatograaf op het blad gebracht. Op elke kaart mogen alleen geheele perceelen, en indien eenigzins doenlijk ook alleen geheele eigendommen, voorkomen. De nommering der perceelen en de noodige beschrijving der kaarten vindt plaats met een mechanisch apparaat, dat in het atelier van het observatorium te Paduci werd vervaardigd. In een bij elke kaart behoorend tabellarisch overzicht il som- marionewordt voor ieder perceel de naam van den eigenaar en de soort van bebouwing opgegeven. De inhoudsgrootte der perceelen kan langs verschillende wegen worden gevonden, als: uit de meetgetallen voor kleine en voor langgerekte perceelen uit de coördinaten der hoekpunten door middel van den planimeter; met behulp van een kwadraatglastafel door transformatie der figuren. De inhoudsberekening wordt door twee personen, onafhankelijk van elkander, uitgevoerdtusschen de beide berekeningen mag geen grooter verschil worden gevonden dan: 0.7 "j/7 0.001 I waarin I den vlakken inhoud van het perceel voorstelt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 183