194 Wegens de afwezigheid van den heer Broek erna werd deze ver vangen in zijne qualiteit van Directeur der Hoogere Land- en Bosch- bouwschool door Mr. W. Reilingh en in die van Hoofddirecteur der Rijkslandbouwschool door den heer J. van Dam. Veel belangrijks en veel leerrijks werd bij die bezoeken gezien en gehoord. Op de meest aangename wijze werden de bezoekers door de Directeuren ontvangen en met de meeste bereidwilligheid rondgeleid, waarbij duidelijke uiteenzettingen liet bezoek zeer loonend maakten. Ongetwijfeld zullen allen met dankbare herinnering terugdenken aan de prettige wijze waarop zij een overzicht hebben gekregen van de Land-, Rosch- en Tuinbouwonderwijsinrichtingen te Wageningen. Hoe zwaar de onweersbui ook was, die velen overviel op hun tocht van de eene naar de andere inrichting, in opgewekte stemming vloog de middag als het ware om. De groep, waartoe de Secretaris behoorde, bracht langen tijd door in het Proefstation voor Zaadcontróle, waar onder kundige en heldere voorlichting van Dr. Bruijning en zijne assistenten kennis gemaakt werd met eene voor ons geheel nieuwe en zeer interessante inrichting. Op bevattelijke wijze werd uitgelegd, hoe de kiemkracht der zaden bepaald wordt, waarbij gewezen werd op het verschil tusschen de drie gebezigde methoden van onderzoek. De Wageningsche methode bleek de meest betrouwbare te zijn, zoodat men mag aannemen, dat de conclusies, na onderzoek van zaden te Wngeningen, juist zijn, terwijl eenige twijfel aan de juistheid der resultaten van de buitenlandsche methoden van onderzoek nog gerechtvaardigd schijnt. Met veel belangstelling werd de explicatie gevolgd der zich zeil registreerende kasten met constante temperatuur, waarin de zaden het eerst tot ontkiemen gebracht worden. Het Proefstation voor Zaadcontróle en het Rijkslandbouwproet- station zijn in één gebouw vereenigd. De Secretaris had niet het genoegen het Rijkslandbouwproet- station te bezoeken, wat hem spijt, omdat hij vernam daardoor de gelegenheid gemist te hebben een model-inrichting te zien. De Landbouwschool had hij reeds op 2 Mei bezichtigd en hij kan zich dus den indruk voorstellen, dien die keurig ingerichte

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 196