199 plaatselijke oneffenheden van het terrein lokaal richtingverandering der luchtstroomen tengevolge hebben. Ook bij kenteringen in de luchtstroomen zullen wolken van fijn steenslijpsel uit het vervoerde materieel worden uitgeblazen ol om elders dit materieel over de oppervlakte te verdeelen of om het op de gletschers neer te vleien dat dan te zijner tijd in het dooirandgebied als fijn slijpsel in vochtigen staat wordt afgezet of wel met dooiwater wordt wegge voerd eventueel in bezinkbekkens wordt afgezet. Dit zijn de algemeene meteorologische factoren die medewerkten aan het vormen van het jongste gedeelte van den Nederlandschen bodem, zoover die in de profielen der beide zandgaten zichtbaar is. Treden de gletschers voor langere tijdvakken terug dan is in den eersten tijd nog geene algemeen dekkende vegetie voorhanden; de meteorologische werkingen doen zich ongetemperd gevoelen, terwijl de vochtarrne en vorstvrije perioden veel langer worden. In deze periode moet de verstuiving een machtige werking hebben uitge oefend. Onze geleider onthoudt zich van eene scherpe begrenzing van de gletschers, die hier in algemeen noordelijke en van die, die bij ons in algemeen westelijken zin voortstuwden; m.a. w. van eene begrenzing tusschen de Alpen- en de Skandinavische gletschers. Hij vermeent redenen te hebben om het bezinkingszand van af het tertiair meer zeewaarts in klei overgaande, als het oudste afzettings-gebied te moeten beschouwen, dat zich tegen het tertiair aanvleide; op dit gebied schoven de gletschers van de Alpen en het Middel-Duitsche gebergte hun materieel. Plaatselijk is waar te nemen, dat van dit materieel een machtige duinenbouw plaats had en wel met loevertzij naar de gletschers en met lijzij (de steile zijde) naar den waterspiegel; dus omgekeerd als het zeeduin, maar toch op grond van dezelfde stroomwetten. Lang daarna kwamen de Skandinavische gletschers, die echter in het algemeen niet zoover reikten als de in noordelijke richting stuwende. Omtrent het verslibben kan nog gewezen worden op de studie's omtrent bergstroomen (torrents, Wildbache) die ons vooral in den laatsten tijd een meer helder inzicht gegeven hebben in de reusachtige schuur-, slijp- en vervoerwerking van de atmospherische neerslagen, tot wateradertjes en beken vereenigd. Voor ons is hiermede in ruwe trekken gegeven hoe wij in onzen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 201