202 leven oorzaak van een bodemeigenschap die van hooge beteekenis is voor de geschiktheid van den bodem om hoogere gewasschen te dragen. Maar ook in de dieper gelegen grondlagen kan dit leven zulke absorptieverschijnselen te voorschijn roepen, evenals in tal van andere omstandigheden, waar zij dan oorzaak worden voor gesteente-vorm i n g. Tal van geleerden hebben bewezen, dat gesteente zich op die wijze vormde. Hier zij genoemd de Travertien van Rome, de koepel over den Garisbader Sprudel, de Kiezelversinteling in de Jellowstone- parks in Colorado enz. Uit een mergel van het gebied, dat wij bewandelden kon onze geleider dergelijk leven cnltiveeren. Even zeer is voor onzen geleider het begin van afzetting in onze zand gronden en in onze leemige gronden van het diluvium in hoofdzaak toe te schrijven aan de bodemkundige gevolgen van dat leven. Onze geleider wijst ons op eene oerachtige afscheiding, die hij ons in zijne werkkamer op de Hoogere Land- en Boschbouwschool liet zien. Hij wijst op de bekende vorming van moerasijzersteen; op de concentrische oerachtige steenen, die hij ons in het zandgat liet zien, op de scheiding tusschen zeer doorlatenden en minder door latenden grond. Hij wijst op het vastzetten van zandkorrels aan boomwortels, waarvan hij ons een voorbeeld toonde uit zijne ver zameling. En alle deze verschijnselen zijn waar te nemen in de grondstreken, die arm zijn aan organische bestanddeelen. Bij dit alles speelt de strooming van het grondwater eene belang rijke rol. Ten slotte komen wij tot het organische bodembestanddeel. Dadelijk voelen wij, dat in de grondlaag, die rijk is aan organische bestanddeelen, de concurrentie voor de zooeven aangeroerde laagste organismen niet vol te houden is. Maar voor het instandhouden van de zoogenaamde absorptie zijn zij daar overbodig, want bij het totale verval der organische resten, komen belangrijke mineraal- bestanddeelen in colloïdalen staat vrij, die daardoor van zelf die absorptiewerking kunnen uitoefenen, waarvan zooeven gewaagd werd. Het is in de organisch rijke gronden, dat de eerste ontginners in de mikrobenwereld zich in diepte moeten verplaatsen; om daar te bewerken, dat vastgelegd wordt hetgeen anders uitgewas- schen zou moeten worden. Het is hier de plaats om te wijzen op een punt dat de hoogste bevreemding moet verwekken. Nitraten, dus ook chilisalpeter, worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 204