203 in den bodem niet geabsorbeerd; ammonium-zouten wel. In de rijke oerwoudgronden en beste kultuurboschgronden kan het grond onderzoek geen nitraten aantoonen. Toch beweren de leerboeken over plantenvoeding en bemestingsleer, dat nitraten voor de land bouwgewassen onmisbaar zijn. In den jongsten tijd begint men ammoniumzouten toe te passen. Geen oogenblik aarzelt onze ge leider om nitratenbemesting, op natuurwetenschappelijke grondslagen, tot de voedingsverkwistingen te rekenen, waaraan onze landbouw zich nog al te veel schuldig maakt. In de organische mengbestanddeelen van den bodem wil onze leider zien, naar gelang van de meewerkende omstandigheden, den bodemfactor van de grootste physiologische beteekenis voor onze hooger bewerktuigde gewassen, of wel den bodemfactor, waaruit toestanden worden geboren, die hooger bewerktuigde gewassen ver dringen. Op onze excursie streefde onze leider er naar ons den indruk te geven, dat die gunstige physiologische werking van het organische bodembestanddeel overal daar was waar te nemen, waar de organische stof geheel vervalt en alle eindprodukten oplevert, die bij eene volledige vergisting der stof, onder de geboden omstandigheden, ontstaan. Met de minerale bodembestanddeelen treden deze in zoodanige wisselwerking, dat de hooger bewerktuigde gewassen, hetzij direkt, hetzij indirekt door bemiddeling van gezelschapsmi- kroben, zulke voedingsmiddelen kunnen opnemen, die in hun assi milatieproces onontbeerlijk zijn en wel in zoodanige verhoudingen, dat zij dit doel met ontwikkeling van het geringste arbeidsvermogen kunnen bereiken. De ongunstige werking streefde hij ons te demon- streeren op zulke velden, waar de vergisting eene onvolledige was. Ad loco toonde hij ons deze verschillen op de zuidhelling der Veluwezoom. Rondom het pompstationtje voor de eigen water voorziening van het landgoed „Belmonte" met zijne uitnemende snelontbindende organische afval-stoffen, de korte vegetatie onder het geboomte van tal van jaarlijksche kruiden. Daartegenover de eentonige mosvegetatie onder de mastbosschen op het plateau of de platte kale gronden onder de beukenboomvakken. Hij wees ons op de aan den ingang van Belmonte voorkomende zelfbezaaiïng van zilverden onder eiken, indien vrij gunstige ontbinding der orga nische stof voorkwamterwijl wij op plaatsen met gebrekkige ont binding geene bezaaiing aantroffen, die zich kon handhaven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 205