204 Hij maakte er ons opmerkzaam op, hoe verschillende houtsoorten een ander weerstandsvermogen hebben al naar de ontbindingsom standigheden in den bodem. Onze aandacht werd erop gevestigd, hoe bij zulke ongunstige ontbindingstoestanden het dierenleven in den bodem verdween, waar van in den vorm van de bekende grondballetjes der regenwormen bij gunstige ontbindingsomstandigheden overal de sporen te vinden waren. Trouwens de mol wees ons dat voldoende aan. Waar voldoend dierenleven aanwezig was, vonden deze roovers voedselwaar dit leven ontbrak mijdden zij de schrale jachtvelden. Wij werden erop gewezen, van hoe groote beteekenis de wecler- keerigheid tusschen dieren en plantenleven is; maar ook wees onze geleider er ons op, dat er eene wederkeerigheid bestaat tusschen bodem en opstand en tusschen de gewassen onderling die zich tot een gezelschapsleven vereenigen. Na aldus een algemeen bodemoverzicht te hebben gekregen betrad de excursie een zeer belangwekkend landbouwgebied ter demon streering waarvan onze geleider gebruik maakte van eene copie van het 4e blad van Sectie E. der Gemeente Wageningen. Door zijne lokale bekendheid was het onzen geleider mogelijk ons eene verge lijking te laten maken tusschen de werkelijke huurwaarde, die in dat gebied bedongen wordt en de schatting van de belastbare opbrengst per H.A. Hij knoopte daaraan algemeene beschouwingen vast over: a. Eigendomstoestanden. b. Pachttoestanden. c. Versnippering. Onze geleider koos juist dit gedeelte uit, omdat wij hier een juist overzicht hadden over de terrein configuratie van het geheele terrein, noordelijk van Wageningen, met zijne west-glooiïng naar de Gelder- sche vallei. Hier meende onze geleider ons den indruk te kunnen geven, dat het zakwater van de Veluwe in het algemeen meer naar de Geldersche Vallei is gericht dan naar het Rijndal. Daaraan is het z. i. te wijten dat te Bennekom een zeer kalkrijk mergelbekken voorkomtdat het bronwater te Barneveld bij uitstek hard is. Voor onzen geleider zijn dergelijke mergels absorptieprodukten, die het fijnste steenslijpsel, in duinbekkens afgezet, hebben verrijkt met de ontkalkingsprodukten van de Veluwewellicht voornamelijk van zuidelijk gletscher mate-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 206