205 rieel, dat kalkrijker gesteente bevat dan het Skandinavische materieel, dat meest kalirijk materieel aanvoerde. Het was op deze wandeling dat onze geleider ons in het kort een overzicht gaf van hetgeen het tegenwoordige grondonderzoek oplevert daarnaast stellende, hetgeen hij meent, dat de kuituurman van zijnen bodem moet weten. Het ligt voor de hand dat hij daarbij aanknoopte aan zijne voordracht te Amsterdam. Aldus met dezen vakman op het terrein de door hem te Amsterdam verdedigde gedachten omtrent eene agronomische taak van een goedwerkend Kadaster besprekende, namen wij de indrukken mede, dat er voor den Kadasterman, naast een bevredigende plaatsbe paling en verdeeling van de kuituur, nog eene omvangrijke taak te vervullen is, die wij als volgt samenvatten: a. Bodemkaarteering naar nieuwe gezichtspunten, tot heden aan het bodemonderzoek vreemd. b. Uit deze bodemkaarteering de grondslagen putten voor eenen beteren aanslag van de belastbare kapitaalwaarde des bodems. c. Daarop steunt de uitvoerbaarheid voor rationeele landverlegging. d. Het doen van aanwijzing voor gewenschte grondverbetering. e. Het doen van aanwijzingen voor het scheppen van kuituur- verbanden. Wie deze indrukken heeft ontvangen, moet eene kultuurtechnische opleiding voor den kadasterman tot de dringende eischen des tijds rekenen, en daarmede vanzelf eene opleiding aan de Hoogere Land en Boschbouwschool als eene gewenschte oplossing van het opleidings vraagstuk van den toekomstigen landmeter beschouwen. Na aankomst te Bennekom nam een deel afscheid van deze schoone streken, terwijl een grooter deel weer naar Wageningen voor eenige uren terugkeerde, om zich daar nogmaals aan gezelligen disch te vereenigen. Moge het groote succes van deze zomerbijeenkomst tengevolge hebben, dat volgende jaren steeds meerderen ter algemeene verga dering verschijnen! En gij allen, die te Wageningen genoten hebt, maakt propaganda voor de goede zaak van het kadaster en voor de collegialiteit! Amsterdam, October 1903. De Secretaris, G. J. Colpa.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 207