207 baarheid, maar ook op het feit, dat de perceelen veelal overal verspreid liggen. Stel dat iemand 20 verspreide perceelen heeft a 10 bij 50 M. dan is de lengte der grenzen 2400 M. en 't eigendom heeft 80 buren, m. a. w. een groote kans op allerlei bezwaren. Bij ruilverkaveling moet men trachten voor vele kleinen één groote te krijgen. Vele dergelijke gronden missen een behoorlijken toegangsweg en behoorlijke afwatering. De ruilverkaveling beoogt ook het aanleggen van waterloopen. Een doelmatige vorm der perceelen, zorg voor een behoorlijk net van wegen, verzameling van verspreide perceelen en een voldoende afwatering treden bij de ruilverkaveling op den voorgrond. In Duitschland, OostenrijkHongarije, de Noordsche Staten en Engeland heeft men de ruilverkaveling, maar in Nederland niet. Op de hooge, zandige eerste nederzettingen in Westerwolde, Drente, Overijsel, Gelderland, Limburg en Brabant laat dientengevolge de toestand soms veel te wenschen over, wat de indeeling betreft. Spr. heeft een kaart van Vledder, waarop de eigendommen van twee eigenaren gekleurd zijn aangegeven. Tal van verschillende perceelen, ver soms uit elkander gelegen, heeft ieder hunner. Om één bunder bouwland behoorlijk te mesten, had men vroeger hier en daar misschien tien bunders heide noodig voor het houden van schapen. In de laatste tien jaren kwam daarin verandering door de daling der wolprijzen en de aanwending van kunstmest, zoodat meer en meer de schapen worden afgeschaft. Spr. heeft ook een kaart van den Ouden en den Nieuwen Polder en een deel van het Hebrecht onder Vlachtwedde. Daaronder zijn perceelen van drie meter breedte. Daarnaast toont spreker een gemeente in Duitschland, zooals die voor en na de ruilverkaveling was ingedeeld. Wanneer de ruilverkaveling ingang zal vinden, dan moet ze ge schieden op eerlijke wijze, zoodat ieder er zooveel mogelijk voordeel bij heeft, althans geen schade. Daartoe dient de netto-opbrengst van den grond bepaald met aftrek der productiekosten. Heeft iemand b.v. 1 verspreide H.A., waarvan 0,1 II.A. een netto opbrengst heeft van 40 per H.A., 0,6 H.A. van 30 en 0,3 H.A., van ƒ10, dan heeft hij een gemiddelde netto opbrengst van 0,1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 209