208 maal ƒ40 plus 0,6 maal 30 plus 0,3 maal 10 is 25. Daarvoor kan hij bij ruilverkaveling bijv. terugkrijgen 0,1 H.A. a 10 plus 0,3 H.A. a ƒ50 plus 0,3 H.A. a 30, dus aaneengesloten, doel matig gevormd 0,70 H.A. terug voor 1 H.A., waaronder echter beteren grond, zoodat hij aan waarde niet verliest. In Duitschland bedraagt de waardevermeerdering door ruilver kaveling gemiddeld 300 per hectare. In Westerwolde acht spr. de ruilverkaveling urgent. Past men ze daar op groote schaal toe, eerst dan zijn de factoren aanwezig, om Westerwolde te brengen tot welvaart. Hiermee besluit spr. zijn zoowel zeer nuttige als hoogst interessante rede, die vooral voor Westerwolde zal kunnen blijken, vrucht dragend. De heer J. S. G. Koning zegt te hebben verwacht, dat bij den spr. meer de verkaveling op den voorgrond zou staan dan de ruil. Spr. heeft enkele bezwaren en wel wettelijke. We hebben hier te doen met verkregen rechten van de eigenaren, welke rechten aan onze wetten getoetst moeten worden. Op burgerrechtelijk gebied moet men altijd de toestemming der eigenaren hebben. Dwang zal ook de heer Boer niet willen. Verschillende eigenaren zullen gedeelten moeten afstaan. Een dwangwet zou inbreuk maken, b.v. op de rechten van minderjarigen, op de verantwoordelijkheid van voogden. Ook de registratiewet biedt eenige bezwaren. Tegenwoordig wordt een mutatierecht geheven. De fiscus zou niet tevreden zijn, als daaraan niet werd voldaan. Spr. zou gaarne vernemen, hoe de heer Boer aan deze bezwaren wil ontloopen. De heer B. L. Tijdens staat, wat de rechtskwestie betreft, aan de zijde van den heer Koning. De heer Boer zegt, de economische zijde van het vraagstuk te hebben besproken. De juridische kwestie bespreken de beide andere heeren. Als de staat ruilverkaveling wil, dan zal hij daarvoor geen mutatierecht heffen. Overal, waar men ruilverkaveling invoerde, moest men onwilligen dwingen. Dat allen het goedkeuren, zoover brengt men het niet. In Pruisen kan tot ruilverkaveling worden overgegaan, als de vragers hebben den meesten grond in oppervlakte en de grootste belastbare opbrengst. Zuid-Duitschland eischt bovendien een meerderheid van eigenaars.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 210