209 Wat is de rechtsgrond van eigendom? Heeft eigendom een rechts grond in zichzelf? Geenszins. Oorspronkelijk had men gemeenschappelijk bezit, dat elk jaar werd verdeeld. Die jaarlijksche verdeeling bleef ten slotte achterwege, omdat dit was een gemeenschappelijk belang. Het algemeen belang werd zoo de rechtsgrond voor den eigendom. Minister Loeff zei in zijn dissertatie dit: „als het algemeen belang het eischte, zou de staat niet alleen gerechtigd, maar ook verplicht zijn mee te werken, om den grond weer tot gemeenschappelijk eigen dom te maken, omdat het algemeen belang is de rechtsgrond voor den eigendom*. Het gemeenschapsbelang eischt, dat men overgaat tot ruilverkaveling. Alleen in de vorige eeuw heeft men van den eigendom gemaakt eee zeker dogma, maar in vroegere eeuwen heeft men altijd gehul digd de leer, dat het gemeenschapsbelang, het algemeen belang, hooger staat dan de eigendom. De commissie-ontginning uit het Ned. Landbouwcomité vond den naam ruilverkaveling beter dan landverlegging. Wat de minderja rigen betreft, ook voor hen geldt de regel, dat het algemeen belang den doorslag geeft. De hypotheken worden van het oude op het nieuwe perceel overgebracht. De heer J. S. G. Koning kan zich voorstellen, dat de schatkist, hoewel we het niet van haar gewoon zijn, op een gegeven oogen- blik royaal is. Spr. meent, dat de heer Boer ons wil terugvoeren tot den oer toestand van den eigendom. De tegenwoordige rechtstoestand is daarmee wel eenigszins in strijd. Aan verkregen rechten te tornen zou min of meer overeenkomen met onteigening. Het gemeenschaps belang, dat hier op den voorgrond staat, kan morgen worden aangevoerd voor landnationalisatie. Door wat dc heer Boer met de hypotheken wil, wordt de ruilverkaveling min of meer illusoir. Spr. licht dit nader toe. Aan de ruilverkaveling te beginnen acht spr. bezwaarlijk, vóór andere wetten wijziging hebben ondergaan. Tot zoolang zal de ruilverkaveling een revolutionnair karakter dragen. De heer Tijdens zegt, dat de woorden van den heer Boer ons zeer zeker uit het hart zijn gegrepen, al kan men zich niet in alle onderdeelen met hem vereenigen. Spr. zou wenschen, dat de rede van den heer Boer over de geheele provincie werd bekend gemaakt. De heer G. Oterdoom J.Gz. heeft met groot genoegen den spr*

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 211