De pedograaf. De pedograaf is een nieuw landmeetkundig instrument van Nederlandsche vinding en Nederlandsch fabrikaat. Uitvinder is de heer Th. Ferguson, ambtenaar bij de Chineesche douane, vervaardiger de Nederlandsche Instrumentenfabriek te Utrecht directeur de heer Dr. N. G. van Huff el. De aanleiding voor deze uitvinding was de reeds lang gebleken wenschelijkheid, om het in kaart brengen van lange trajecten te land en te water, ter besparing van veel tijd en arbeid, door een zelf registreerend toestel te doen verrichten. De hiervoor gewoonlijk gebezigde methode, onder zeelieden bekend als het bijhouden van het „gegist bestek", in de topografie als „veelhoeksmeting", laat, zij is veelal de eenig uitvoerbare, uit den aard der zaak geen zeer hoogen graad van nauwkeurigheid toe. Voor het gebruik te water nu, bedacht de heer Ferguson den hodograafen toen daarmede bevredigende uitkomsten waren verkregen, een soortgelijk instrument voor het gebruik te land, den pedograaf De hodograaf vergemakkelijkte het in kaart brengen van rivieren, kanalen en meren in het lagere stroomgebied van den Jangtse Kiang. Praktische ervaring noodzaakte tot zulke belangrijke wijzigingen in constructie van den hodograaf voor het gebruik te land dat ten slotte hoegenaamd geen overeenkomst overbleef, in be ginsel of werking, tusschen hodograaf en pedograaf, zoodat nog enkel hun einddoel hetzelfde is. De pedograaf teekent bijna automatisch den weg op, dien men De prijs bedraagt f 110 voor Nederland en f 125 voor Ned.-Indië.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 214