216 weg in een der schalen van het instrument op het matglas geteekend, zoodanig dat de teekening georiënteerd is op het magnetisch noorden. Men loopt nu zoo, dat bij inspelende magneetstaaf de oriënteeringsstip den weg op het matglas volgt. Op vlak terrein, als de opnemer een gelijkmatigen pas kan houden, is na een weinig routine de nauwkeurigheid verrassend. Bij eene opneming, waarbij men terugkeert op het punt van uitgang, wijken begin- en eindpunt op het planchet in den regel weinig van elkander af. Wil men uit dergelijke opnemingen kaarten samenstellen, dan is het natuurlijk gewenscht, met behulp van een teekenaap eene correctie aan te brengen, voor eiken opnemer afzonderlijk te bepalen, door de lengte van zijn pas af te leiden uit door hem doorloopen bekende afstanden. Even als bij andere metingen zullen de beste kaarten verkregen worden als een net van bekende punten tot grondslag dient. Daarbij kunnen de afwijkingen, ontstaande door hellingen of door moeilijk begaanbaar terrein, in meerdere of mindere mate door reductie met den teekenaap vereffend worden. In landen, waar men nog niet in het bezit is van topografische of andere kaarten zooals in China, Afrika enz. kan de pedo- graaf onschatbare diensten bewijzen. Zij overtreft alle andere methoden van vluchtige opmeting, thans bekend, bij gelijke nauw keurigheid, verre in snelheid. Bij wetenschappelijke of militaire expeditiën in onbekende landen (men denke aan At/eh) kan de pedograaf een kostelijk hulpmiddel worden om een kaart te verkrijgen van de onderzochte streken, van den loop van dalen, beken, wegen of voetpaden, van de grenzen van het woud enz. I. Boer Hz. Na den pedograaf heeft de heer Ferguson den «cyclograaf» bedacht, die, bevestigd aan de stuurstang van een rijwiel, het bezwaar verbonden aan het afpassen van sterk hellend terrein ondervangt, wijl de «pas» vervangen wordt door een meer algemeen nauwkeurig loopende afstandsmaat, t.w. den omtrek van het voorwiel. Een beschrijving van den cyclograaf met afbeeldingen is opgenomen in «de Ingenieurvan 7 Nov. 1903, N°. 45.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 218