Bezuiniging. Waar verschillende nieuwe wetten de staatsbemoeiing uitbreiden, wordt het corps staatsambtenaren al grooler en grooter en rijst de vraag, uit een financieel oogpunt gewettigd: is inde bestaande organisaties van ambtenaren geen besparing mogelijk? Zoo is opgemerkt bij het bankvraagstuk: laat de betaalmeesters vervallen en de bank het werk doen, dat scheelt een ton per jaar. Zoo kan men, als de herziening van de gebouwde eigendommen is afgeloopen, en ook wel vóór dien tijd, besluiten tot opheffing van het dienst vak der directe belastingen en van het kadaster, een klein corps ambtenaren, welks werk gemakkelijk aan anderen kan worden opgedragen. Het feit, dat de begrooting voor 1904 het aantal ambtenaren der directe belastingen en van het kadaster wil vermeerderen met 4 surnumerairs, geeft schrijver aanleiding tegen deze geheel noodelooze uitgaaf op te komen. Onze minister van financiën kan, hoe bekwaam Z.E. ook is, onmogelijk in alle details van zijn begrootingsvoorstellen den juisten weg weten. Hij moet zich laten voorlichten door de ambtenaren aan zijn departement. Die voor lichting blijkt dikwijls eenzijdig te zijn en met de algemeene belangen niet altijd rekening te houden. Indertijd werd door de N. R. C. uit de Tijd overgenomen het met zooveel oordeel en gematigdheid geplaatste schrijven ,,waar het bii financiën aan hapert?" Er is zooveel sleur, zoo weinig drang met veranderde tijdsomstandigheden mede te gaan, zoo luttel voeling met mannen uit de praktijk. Hoe geheel anders zouden vele voorstellen en plannen luiden, als Z.E. kon besluiten ook andere bevoegden buiten zijn departement te raadplegen. In veel vroeger jaren werd dit herhaaldelijk en meermalen met succes gedaan. Zoo vinden wij ook een toestand bij het vak der directe belastingen en van het kadaster, die niet bestendigd behoeft te worden. De begrootingscijfers daarvoor luiden aldus Art. 2:2 over 1904 voor 1903 letter 1, traktementen van de controleurs der directe toegestaan belastingen en v/h. Kadasterf 66,034 f 66,250 (23 ambtenaren) letter m, traktementen van de adjunct-controleurs - 8,000 - 3,200 (6 ambtenaren) letter n, traktementen van de surnumerairs - 3,200 - 4,800 (4 ambtenaren) letter o, vergoeding voor reis- en verblijfkosten der controleurs en adjunctenf 11.050 Samen ƒ88,284 Nieuwe Rolterdamsche Courant. Donderdag 22 October 1903. Eerste Blad A

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 226