Aanteekeriingen letter 1. Er zijn op dit oogenblik 19 controleurs in functie, een vroeger overcompleet is opgelost in 4 vacatures. Deze 19 controleurs kunnen over 1904 ƒ57,000 traktement ontvangen, omtrent 't verschil van pl.m. ƒ9000 geeft de begrooting geen toelichting. letter m. Het plan bestaat de 4 in functie zijnde surnumerairs tot adjunct controleur te benoemen, maar de begrooting spreekt van 6 adjuncten. Wel zijn een viertal rijksontvangers en één inspecteur van dat corps bij de directe belastingen en het kadaster werkzaam, maar voor welke traktementen deze tijdelijke ambtenaren in aanmerking komen, is niet vermeld. Zij worden vermoedelijk uit andere litterae betaald. letter n. Deze post moet blijkbaar aldus verklaard worden: 4 surnume rairs (de tegenwoordige) voor 3 maanden a ƒ1200 'sjaar ƒ1200, 4 surnumerairs (de toekomstige) voor 6 maanden a ƒ1000 's jaars 2000, samen 3200. En waarom is opheffing van het corps ambtenaren der directe belastingen en van het kadaster nu wenschelijk? le. Omdat de schattingen voor de grondbelasting even goed door de landmeters van het kadaster, belast met den velddienst, kunnen verricht worden Deze ambtenaren, die, de meting doende, op het terrein komen, zijn met de toestanden volkomen vertrouwd en kunnen zonder eenig bezwaar tegen geringe salarisverhooging tegelijkertijd de schatting bewerkstelligen. Die schatting is een eenvoudig werk. Zij bepaalt zich naar art. 12 der wet van 1870, Stbl. 82, tot gelijkstelling van de belastbare opbrengst van het te schatten eigendom met die van een vroeger geschat eigendom in dezelfde gemeente, derhalve tot aanpassing van nieuwe aan bestaande toe standen, voor de ongebouwde eigendommen veelal tot een becijfering. De post reiskosten onder letter o, groot ƒ11,050 valt dan vrij en boven dien naar raming '/2 ton aan traktementen. 2e. Omdat de overige werkzaamheden der controleurs dooreengenomen zeer gering zijn en zonder kosten door andere ambtenaren bij hun gewoon werk kunnen waargenomen worden. 3e. Omdat, waar de betrokken dientvakken, zonder soms voldoende afgebakende taak, zoo dicht naast elkaar staan, rivaliteit ontstaat, die in den dienst bezwaren geeft. 4e. Omdat de taak der controleurs dermate eenvoudig en gemakkelijk is, dat in de laatste jaren in 't tekort van den dienst is voorzien door rijksontvangers, die daarvoor slechts geringe opleiding hebben genoten en er bij verschillende schattingscommissies voor de herziening der gebouwde eigendommen, werk gelijksoortig aan dat der controleurs, geen ambtenaren maar particuliere personen voorzitters zijn. 5e. Omdat de beide categoriën van ambtenaren voor de uitvoering der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 227