RIJKSPRTEHOEKSMETING. Tr icmgulation du royaume des Pays-Bas Rijksdriehoeksmeting Tome premier. Observations et compensations des directions azimutales entre les stations primaires du premier et dn deuxihne groupe de triangles. Delft, J. Waltman Jr., 1903. Publication de la commission géodésique neérlandaise. (Uitgegeven door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing). Ongetwijfeld wordt deze geodetische eersteling onder de uitgaven van bovengenoemde commissie over de driehoeksmeting door onze lezers met onverdeelde belangstelling begroet. In eene korte inleiding van de hand van professor Heuvelink worden inlichtingen verstrekt omtrent de wijze van uitvoering en de beteekenis der in het werk opgenomen grootheden, welke voor de beoordeeling van de waarde van het werk en voor het goed verstand der gebruikte aanduidingen onmisbaar zijn. Omtrent de bij de Rijksdriehoeksmeting gebruikte theodolieten en den gang van den omvangrijken arbeid zijn in dit Tijdschrift reeds zooveel wetenswaardigheden bekend gemaakt, dat in dit op zicht niet veel meer valt te vermelden. Van bijzonder gewicht mag het echter worden geacht, dat wij thans in staat zijn kennis te kunnen nemen van alle gegevens, waaruit een oordeel kan worden afgeleid over den bereikten graad van nauwkeurigheid, waaromtrent de verwachtingen, laat het ons maar bekennen, hoog zijn gespannen. En dat daarvoor reden is, danken wij niet alleen aan de samenstelling der commissie in het algemeen en de werkelijk vrijgevige wijze, waarop de Regeering onze geleerden in de gelegenheid stelt mede te dingen in den inter nationalen wedstrijd op het gebied der geodetische wetenschap, maar bovenal, aan het nog zelfs bij vele hooggeplaatste vakmannen onbegrepen genie van wijlen Dr. Schols. Zooals de titel aangeeft, bevat het eerste deel de waarnemingen en vereffeningen, die betrekking hebben op de eerste en tweede groep van driehoeken, dat is zooals uit de bijgevoegde kaart blijkt, het net van driehoeken voor zoover gelegen ten zuiden van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 237