24G dan met een ketting, waarvan het kadaster zich meestal bedient „Kan het ook zijn, dat de militaire discipline invloed heeft op de afgeleverde hoeveelheid werk per maand?" „De topograpliische dienst heeft een speciale opleidings brigade en het kadaster heeft die uiet; kan het dus ook zijn. dat de opnemers en topographen een betere opleiding krijgen dan de meetmantri's van het kadaster?" „Kan het ook zijn dat kadastrale arbeid noodzakelijk mede brengt het vervaardigen van pijnlijk mooi gekleurde en be schreven kaarten, iets wat voor de landrente onnoodig werk is?" Deze vragen zijn van algemeenen aard en daarom vatbaar voor beantwoording zoo in Nederland als in Indië. Op het eerste punt zouden wij als bescheid willen geven, dat de wijze van opneming van eenig gebied bepaald wordt door het doel dat men beoogt en de gesteldheid van het terrein, dat ver standig overleg daarbij echter rekening zal houden met mogelijke andere, hoogere en meerdere eischen, die de toekomst kanstellen; m. a. w, dat de arbeid zoo behoort te worden uitgevoerd, dat totale waardeloosheid na zeer korten tijd buiten gesloten is. Wij zouden er voor beducht zijn, dat topographische opneming onver gelijkelijk duurder zal wezen dan opneming door het kadaster. De eerste toch, zal binnen de 100 jaar eenige malen moeten worden herhaald; de vluchtig opgemaakte kaarten kunnen onmogelijk voor bijhouding geschikt wezen, en zullen in het gunstigste geval, en dan nog slechts aanvankelijk, maar benaderend aan het doel be antwoorden. De afstandsmeter zal in geaccidenteerd terrein dikwijls boven den ketting (meetveer) te verkiezen zijn, ook uit een oo'gpuut van nauwkeurigheid. Naar gelang van den aard van het terrein belmoren beide methoden van opmeting ongetwijfeld te worden toegepast; ook in Italië wordt de afstandsmeter bij het kadaster gebruikt. De vraag omtrent den invloed der militaire discipline wij zijn volstrekt niet „anti-militair," dit op den voorgrond wettigt de onderstelling, dat het vermoeden bij den heer S. G. aanwezig is, als zou er gem, of maar slappe tucht bestaan bij burgerlijke open bare dienstvakken. Hier tegenover willen wij opmerken, dat de burgerlijke tucht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 250