247 als het dienstvak gezond is, in ons oog hooger staat dan de militaire, waarom er evenveel, zoo niet meer mede tot stand kan worden gebracht, dan met de discipline. Militaire discipline en burgerlijke tucht zijn eigenlijk niet met elkander te vergelijken. De discipline, 't is mogelijk dat wij 'tmis hebben, houdt voornamelijk in toom, wat men gewoonlijk noemt„de ruwe soldateske," een groep van personen waarvoor in een burgerlijk dienstvak geen plaats is. Militaire discipline is onontbeerlijk ter handhaving der orde onder groote hoeveelheden, in massa, in beperkte ruimte opeengehoopte mannelijke individuen, een toestand die bij een burgerlijk dienstvak niet kan intreden. Het cardinale verschil tusschen militaire disci pline en burgerlijke tucht schuilt o.i. voornamelijk hierin, dat de eerste onvoorwaardelijke opvolging der gegeven bevelen en voor schriften eischt, zonder dat daarbij het verstand van den uitvoerder mag meespreken, terwijl bij de laatste een oordeelen naar omstan digheden een beleidvol gehoorzamen wordt toegelalen. Zijn in een burgerlijk dienstvak de toestanden gezond, dan wordt de tucht met geringe moeite, nagenoeg zonder dat zij gevoeld wordt gehandhaafd; dan bouwt die tucht zich op uit eerbied voor den meerdere in rang, een eerbied gegrond op waardeering van den arbeid door den meerdere gedurende zijn ambtelijke loopbaan verricht, op waardeering der wijze waarop door hem wordt voor gegaan. Ook in de hoogere militaire rangen zal, naar wij gelooven, voor een goed deel de discipline op deze of op soortgelijke gronden berusten, wat er naar het uiterlijke meer nog bijkomt, mag veilig op rekening worden geschreven van het eigenaardig cachet, den militairen stand uitsluitend eigen. De tucht in het burgerlijke verslapt, maar evengoed de discipline in het militaire, wanneer ziekteverschijnselen zich vertoonen, voort vloeiende uit de werking van het „kassian"-stelsel. Duidelijker, wanneer de leidende hand in rustige rust, lang zaam maar onverbreekbaar vastroest aan de armleuning van den zetel der gemakzucht, waarin ambtelijk moede en ambtelijk afge leefd, zijn eigenaar de leider van den dienst sints lang zich onwrikbaar, om niets zich meer bekommerend, heeft neergevleid, onder omstandigheden, die het hoogste gezag bewegen, hem in zijn ambt vooralsnog te handhaven. Militaire discipline achten wij evenwel niet het correctief voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 251