25 De heer Hoffmann heeft in zijne omgeving hooren zeggen, dat het gesprokene van meer belang is voor de controleurs dan voor de landmeters van liet kadaster. Zal de heer van Schermbeek zijne denkbeelden verwezenlijkt zien? Gedeeltelijk waarschijnlijk wel, wanneer tot. landverlegging zal worden overgegaan. Sluiten landbouw en kadaster de handen ineen, dan zullen zeker goede resultaten bereikt worden. Wijl niemand na eene desbetreffende vraag het woord verlangt, zegt de Voorzitter nog'het volgende: Spreker heeft voor ons allerlei zaken ontvouwd, die ons tamelijk vreemd waren. Heeft de door spreker gewenschte bodemkaart voor ons wel hetzelfde nut als in Duitschland? Daar geldt als basis voor de heffing van de grondbelasting de verkoopwaarde van den grond, in ons land wordt die belasting geheven naar de pacht waarde. Moet de nieuwe taak: het vervaardigen van bodemkaarten, op gedragen worden aan de ambtenaren van het kadaster? Tegenover de meening van den heer van Schermbeek acht hij de bestaande kadastrale kaart niet bruikbaar als grondslag bij landverlegging, Maar waar wij verbetering wensehen, daar denken wij in de eerste plaats aan kaarten, die op vertrouwbare wijze den eigendom of het gebruik aangeven. Zeer zeker zal de drang naar herziening van het kadaster dooi de eischen van den landbouw aanzienlijk versterkt worden. Het ligt echter niet op den weg van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde te vragen om uitbreiding van de taak van het kadaster, waar het betreft het belang van den landbouw. Het valt reeds zwaar met het bestaande personeel en eene ge brekkige kaart te voldoen aan de eischen, die voor den eigendom gesteld worden. Voor tegenwerking van de kadaster-ambtenaren behoeft de land bouw niet bevreesd te zijn, maar het initiatief in deze is van hen niet te verwachten. De heer van Schermbeek beantwoordt de verschillende sprekers. Dat de kadastrale kaarten op groote schaal vervaardigd worden is geen bezwaar. Kaarten op groote schaal toch kunnen tot kaarten ter aanbrenging van de agronomische gegevens zeer gemakkelijk en nauwkeurig verkleind worden. Zoo worden in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 25