IX.de HOOFDSTUK (Waterstaat, Handel en Nijverheid). Voorloopig Verslag. Vde Afdeeling. Landbouwschool. Sommige leden meenden, dat de afdeeling «hoogere burgerschool» niet goed is ingericht. Men herinnerde aan hetgeen daar over gezegd is door Mr. Sickesz in de vergadering der Geldersch-Over- ijsselsche Landbouwrnaatschappij in Augustus '1902. Betoogd werd, dat de inrichting geheele verandering behoeft. De vierjarige cursus heeft denzelfden omvang als de vijfjarige van andere hoogere burgerscholen. Naar de bestaande regeling moet het onderwijs in de laagste twee klassen gelijk zijn aan dat van andere burgerscholen. In de derde en vierde klasse moet dus onderwezen worden wat elders in drie klassen wordt geleerd. Dit leidt tot beperking van het onderwijs in verschillende vakken, vooral in vaderlandsche geschiedenis, aardrijkskunde en taal- en letter kunde. Het gevolg is verder, dat van hen, die het examen tot toelating aan de Hoogere Landbouwschool afleggen na deze afdeeling te hebben dooiloopen, 15 36 pet. wordt afgewezen, terwijl het cijfer der afge wezenen, die andere hoogere burgerscholen bezochten, hoogstens 15 pet. bedraagt. Langzamerhand wordt deze afdeeling enkel bezocht door leer lingen die spoedig gereed willen komen, maar dit geschiedt ten koste van behoorlijke voorbereiding. De school geraakt dientengevolge in diskrediet, gelijk blijkt uit de afneming van het aantal leerlingen, dat, in de schooljaren 1896—1897 tot 1900—1901 nog ongeveer 100 bedroeg, maar voor 1902—1903 tot 81 en voor 1903—1904 tot 60 daalde. Eenige leden waren van oordeel, dat ook de afdeeling A der landbouw school weinig nut oplevert. Zij meenden, dat het beter ware het land bouwonderwijs aan de inrichting te Wageningen te beperken tot de Hoogere Landbouwschool en dat dan in verband daarmede de hoogere burgerschool kon gereorganiseerd worden tot eene school met vijfjarigen cursus. Gevraagd werd, hoe de Minister over een en ander denkt en welke zijne meening is omtrent de resultaten der door den Minister van Houten tot stand gebrachte reorganisatie,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 260