258 hebben, met lien die van den 4-jarigen cursus te Wageningen komen. Dientengevolge moeten zij die dezen laatsten gevolgd hebben, concurreeren met degenen, die te Amsterdam, 's-Gravenhage of Rotterdam de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus doorloopen hebben. En bij die concur rentie moeten zij het in den regel verliezen. Dat spreekt vanzelf, wanneer wij letten op de methode, die op de hoogere burgerschool met 4-jarigen cursus te Wageningen wordt gevolgd. De twee eerste jaren zijn ingericht naar hetzelfde leerplan als aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus bestaat, zoodat men in de 2 laatste klassen in 2 jaren moet doen, wat op de andere hoogere burger scholen in 3 jaren geschiedt. Treurige gevolgen werden daarvan ondervonden. Ten eerste heeft een dressuur plaats in technische vakken, een africhting voor het examen, waaronder noodzakelijkerwijze de algemeene vorming van de jongelieden schade lijdt en schade lijden moet. Dit klemt te meer, wanneer ik er de aandacht op vestig, dat men om de jongelieden klaar te krijgen voor de examenvakken, het onderwijs in de talen, de geschiedenis, de aardrijks kunde tot. het allersoberste deel inkrimpt. De jongelieden beklagen zich dan ook, wanneer zij later in de maatschappij geplaatst worden, zelf over de geringe algemeene ontwikkeling die zij op die school hebben verkregen. Maar een tweede treurig gevolg daarvan is, dat de hoogere burgerschool te Wageningen, die nu tamelijk veel geld kost, hoe langer hoe minder aan haar doel beantwoordt. Het percentage toch van degenen die af gewezen worden bij de hoogere landbouw- en boschbouwschool be draagt, voor zoover het hier geldt die van de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus komen, hoogstens 15 pet. en bij die van de hoogere burgerschool me* 4-jarigen cursus komen, hoogstens 36 pet. Dientengevolge daalt de populariteit van de hoogere burgerschool met den dag. Een zestal jaren geleden bedroeg het getal leerlingen 110; thans is dit gedaald tot 60. Op deze manier wordt de school langzamer hand ten doode opgeschreven Er is echter nog een bezwaar dat tegen de tegenwoordige inrichting pleit. In het Staatsblad n°. 253 van dit jaar is het Koninklijk besluit opge nomen, waarin vermeld staat aan welke eischen de jongelieden moeten voldoen, die het examen wenschen af te leggen voor het candidaat-ambte- naarschap bij de Indische administratie. In art. 2 van dat besluit lezen wij, dat niet alleen zij daarvoor in aanmerking komen, die een vijfjarigen cursus hebben afgeloopen, maar ook zij die aan het eind-examen van de hoogere landbouw- en bosch bouwschool te Wageningen hebben voldaan. Voor dat examen nu van candidaat-ambtenaar wordt kennis vereischt van het Nederlandsch, het Fransch, het Duitsch en het Engelsch en nu spreekt het vanzelf, dat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 262