Reorganisatie van het Landbouwonderwijs. Aan een rede, door den burgemeester van Wageningen, Mr. H. F. Hes- selmk van Suchtelen, in de jongste Raadsvergadering uitgesproken, is het volgende ontleend: „Met groote belangstelling zien we den uitslag te gemoet van het overleg tussehen Regeering en Staten-Generaal over de reorganisatie van het. R. Landb. onderwijs in verband met de hangende herziening der wet op het H. Onderwijs. En geen wonder! Want als iets bestemd schijnt om op de verdere lotgevallen der gemeente een beslissenden invloed uit te oefenen, dan zeker die reorganisatie. Vermits de plannen der Regeering ten deze zelfs in grove omtrekken nog geen publiek domein zijn geworden en men zich dus dienaangaande slechts in gissingen kan verdiepen, zoude het geen pas geven daarover nu in bespreking te treden. Indien ik daarvan met een enkel vluchtig woord gewag maak, dan is het omdat, waai wij in dit oogenblik met de gebrekkige gegevens, die wij daartoe bezitten, de vraag trachten te beantwoorden, wat de naaste toekomst vooi deze gemeente in baar schoot verborgen houdt, niet met volkomen stilzwijgen kan worden voorbijgegaan een zaak, die zich zoo aan onze gedachten opdringt als deze. Maar wij loopen niet op een onzekere toekomst vooruit, we geven ons niet over aan hoopvolle verwachtingen, die wellicht even ongemotiveerd zouden zijn als vrees voor teleurstelling' indien wij herinneren, dat ruim 30 jaren lang, n.l. sedert 1873 een gemeentelijke landbouwschool hier werd geopend, de gemeente Wageningen en het landbouwonderwijs zoo innig met elkaar verbonden zijn geweest, dat beide nagenoeg woorden van gelijke beteekenis zijn geworden en men' zich het een moeilijk van het andere gescheiden denken kan. Gedurende dien tijd heeft de R. Landb. School uit een kleine kern zich tot een bloeiende instelling van onderwijs ontwikkeld, is van haar in steeds toe nemende mate kracht aan de wetenschappelijke beoefening van den landbouw uitgegaan, heeft zij hare leerlingen bij honderdtallen zoowel in Indië als hier te lande met eere en met succes bij het practisch landbouwbedrijf en in ambtelijke betrekkingen ten behoeve van den landbouw zien optreden. En indien de ervaring met de vestiging der R. Landbouwschool hier ter stede tot een slotsom van thans actueel belang heeft geleid, dan, naar ik meen, tot deze, dat evengoed als een Middelbare, ook een Hoogere, ja

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 265