26 Frankrijk daartoe de kadastrale kaarten tot op 2 van de be staande schaal verkleind. Het is niet zijne bedoeling, dat men voor geheel Nederland in eens bodernkaarten zal vervaardigen. Hij wil alleen dat aan elk meer eischend landbouwer de behulpzame hand zal geboden worden en dus langzamerhand en stuksgewijze tot het vervaardigen van bodernkaarten zal overgegaan worden. Het is juist een fout in Duitschland, dat men daar te veel gegeneraliseerd heeft. Met betrekking tot de opmerking, dat zijn onderwerp van meer belang is voor de controleurs dan voor de landmeters van het kadaster, zegt hij, dat voor de landmeters z. i. de zaak ook van groot belang is. De landmeters toch zullen in elk geval de personen zijn, die de gegevens zullen verschaffen, waardoor de controleurs bij hunne schattingen onafhankelijk zullen worden van het college van zetters. Of de verkoopwaarde dan wel de pachtwaarde der gronden tot basis dient voor de heffing der grondbelasting is van geen invloed op zijne beschouwingen. Bij gezonde economische toestanden toch is de laatste eene rentecijfer van de eerste. Waar zulks niet het geval is, daar is de toestand niet de ware. In ons land deugt de grondslag voor den aanslag in de grondbelasting niet. Men be hoort aan te slaan naar het natuurlijk productievermogen van den grond. Moge verder het kadaster nog niet dienstig kunnen zijn voor de landverlegging, den eigendom geeft het toch reeds ongeveer aan. Het spreekt van zelf, dat de landbouw zelf moet opkomen voor de eischen, die in zijn belang aan het kadaster gesteld moeten worden. Is het personeel voor de zwaardere taak te gering in aantal, dan moet dat personeel uitgebreid worden. Welnu, u wilt 0. m. ook uitbreiding van personeel! Laten wij elkaar dan helpen! Hoe meer drang van verschillende zijden uit geoefend wordt, des te eerder zal het doel bereikt worden. Waar de heeren Gombault en van Schermbeek over land- verlegging gesproken hebben, vindt de heer Hoffmann eene kleine toelichting niet ongepast. Het bestaande kadaster hier te lande bezit in de tamelijk goede kaarten wel eenige gegevens bruikbaar voor landverlegging, ter bepaling n.l. van het zoogenaamde „Sollhaben" van de nieuwe indeeling van het terrein, behoort eene „herme- ting" de grondslag te wezen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 26