272 O. Koll. Prof. Geodcitische Bechnungen mittels der Bechenmaschine. Mit in den Text gedruckten Figuren. Halle an der Saaie 1903. Verlag van Eugen Strien. 8°. 81 S. Gebunden Preis Mark 5. Aan hel gebruik der rekenmachine, waaraan groote voordeelen verbonden zijn, stond tot nog toe in den weg het gemis van doel matig ingerichte trigonometrische- en polygonometrische tafels, en eener desbetreffende handleiding. In de eerste leemte voorzag: Fünfstellige vollstandige trigonome trische und polygonometrische Tafeln für Maschinenrechnen», (Teilung- des Quadranten 'in 90 Grade zu 60 Minuten), bearheitet van Dr. F. G. Gauss. Halle a. S. 1901 Verlag van Eugen Strien. Preis ge bunden 7 Mark, en in de tweede voorziet, het onlangs verschenen werk van Prof. Koll. De «Geodatisehe Rechnungen» werden door den schrijver in drie afdeelingen gesplitst. De eerste afdeeling licht het rekenen met elt cijfers of met zoogenaamde arithmetische complementen dekadischen Erganzungentoe; de vorm, waarin de machine niet alleen negatieve uitkomsten levert, doch waarin het ook aanbeveling verdient, deze waarden, in de meeste gevallen, op de machine in te stellen. In de tweede afdeeling worden inrichting en gebruik der toestellen beschreven («Glashütter» van Burkhard, «Millionar» van Egli- Zurich) aan de hand van bijgevoegde afbeeldingen De derde afdeeling is gewijd aan het landmeetkundig rekenen, met behulp der algemeen gebruikelijke formulieren, opgenomen in de verschillende kadastrale voorschriften. Het verdient te worden opgemerkt, dat in de dezer dagen ver schenen derde uitgave van Anw. IX aan het machinerekenen nog geen plaats werd ingeruimd. Anweisung IX vom 25 Oktober 1881 für die trigonometrische!! und polygonometrischen Arbeiten bei Emeuering der Karten und Büclier des Grundsteuerkatasters. Dritte Ausgabe. 377 Seiten mit zahlreichen Karten und graphischen Darstellungen. Preis in Kaliko gebunden Mark 6. De derde druk wijkt van den vorigen af door een nieuw formulier voor het centreeren (form. 4). Verder is alleen het „Koordinatenver- zeichniss" aan het slot, aangevuld met meer nauwkeurige waarden der geografische lengten en breedten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 276