Tweede Kamer, Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1903. VIIde HOOFDSTUK B. Memorie van Antwoord. 4. Grondbelasting. Na de op 23 September j.l. door den Minister van Binnenlandsche Zaken gedane mededeel!ng is het advies der hoofdcommissie voor de her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen ingekomen. Een wetsontwerp omtrent deze zaak zal wellicht nog in den loop der maand Januari de Tweede Kamer kunnen bereiken. 8. Kadaster. De ten vorigen jare over dit punt toegezegde overweging beeft den ondergeteekende de overtuiging geschonken, dat de vraag «of bewijskracht aan het kadaster moet worden toegekend voor zooveel betreft, de grenzen der perceelen, in verband met het contradictoir vaststellen dier grenzen», ten onrechte tol hem werd gericht. Het kadaster, oorspronkelijk in het leven geroepen ten dienste eener regelmatige heffing van de grondbelasting, behoort, als hulpmiddel voor de regeling dier belasting tot. de zaken, waarvoor de zorg aan het Departement van Financiën is opgedragen. Langzamerhand is het kadaster dienstbaar gemaakt ook aan andere belangen, vreemd aan de grondbelasting en het is dus alleszins mogelijk dat het te eeniger tijd zal worden aangewezen om bovendien, hetzij met, hetzij zonder uitsluiting van de thans gebruikelijke bewijsmiddelen, rechts geldig den eigendom te bewijzen. Werd het Nederlandsch burgerlijk recht in dien zin gewijzigd, dan zouden de voorschriften betreffende de her- metingen en de instandhouding van het kadaster hoogstwaarschijnlijk belangrijke veranderingen behooren te ondergaan en het ontwerpen van die veranderingen zou mede behooren tot de laak van den Minister van Financiën. Maar deze Minister als zoodanig heeft niet te beslissen noch zelfs te overwegen, of het burgerlijk recht behoort te worden aangevuld in den bij het Voorloopig Verslag aangegeven zin. De ondergeteekende is van oordeel dat de zaak, in het stadium waarin zij op dit oogenblik nog verkeert, behoort tot die waarvan de behartiging meer in het bijzonder is toevertrouwd aan zijnen ambtgenoot van Justitie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 30