38 worden na 18-jarigen dienst, moet men toch wel onderstellen dat de klerken per slot van rekening een gezin hebben of zullen krijgen. De Minister zegt in de Memorie van Antwoord: «Het is de bedoeling de nieuwe regeling van de traktementen der Rijksklerken mei 1 Januari 1903 in werking te doen treden; aan die na de vaststelling der Staatsbegrooting te maken regeling zal de bepaling- worden toegevoegd, dat de traktementen van bet bestaande personeel in overeenstemming met die regeling worden gebracht en dat de aldus be paalde traktementen zullen geacht worden te zijn ingegaan met 1 Januari 1903. «Een verhooging van de maxima voor de Rijksklerken der tweede en derde klassen tot f 1000.— en f 800— wordt niet noodig geacht; voor zoover de Rijksklerken geplaatst zijn op belangrijke kanioren zullen de maxima van hunne traktementen door de aan hen toe te kennen toe lagen niet ver beneden die bedragen blijven, deze soms zelfs te boven gaan; voor de Rijksklerken op onbelangrijke kantoren schijnen maxima van 900en 000.voldoende. Rij het in de Memorie van Toe lichting medegedeelde plan der regeling is rekening gehouden met de loonen die op de verschillende plaatsen thans voor goede klerken worden betaald." Ik vraag: heeft iemand die het ongeluk heeft op een onbelangrijk kantoor te komen, als mensch minder levensbehoeften'? De levenswijze in grootere steden is trouwens dikwijls niet duurder dan in onbelangrijke plaatsen wat aan de eene zijde nadeeliger is geeft aan den anderen kant weder voordeel. Menschen die een gezin hebben en kinderen in eenig vak willen brengen, vinden daarvoor beter gele genheden in grootere dan in kleine plaatsen, waar hel bezoeken van de voorbereidende inrichtingen dikwijls alleen mogelijk is bij gebruikmaking van dure vervoermiddelen. Ik houd heelemaal niet van klassen, maar zou wenschen dat de Minister, nu er eenmaal klassen zijn, en nog wel een tijdlang zullen blijven, de derde klasse liet vervallen, te meer nu voor het verkrijgen van het maximum blijk gegeven moet zijn van ge trouwe en ijverige dienstvervulling. Het is mij niet bekend op welken leeftijd de klerken aankomen. Als dat plaats heeft bijv. op 16 jarigen leeftijd, dan zou men het aanvangstraktement misschien wat lager kunnen stellen, bijv. op 300 gulden, maar dan met de noodige opklimmingen tol een maximum van minstens 900 gulden. In elk geval hoop ik dat de Minister genegen zal zijn de regeling zóó te maken, dat die klerken op huwbaren leeftijd en later zeker kunnen zijn van een eenigszins mensch- waardig bestaan. De heer Lieftinck: Mijnheer de \Toorzitter! Het is den Minister

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 38