Oorzaken, welke de ontwikkeling van het Kadaster belemmeren. R Talrijk zijn de behoeften waaraan het kadaster moet voldoen, veelsoortig de belangen voor welker behartiging aan het kadaster om hulp of medewerking wordt gevraagd. Gestadig stijgen die behoeften, vermeerderen die belangen. Moge het bestaande kadaster al geschikt zijn om zijne oorspron kelijke, zuiver fiscale taak, n.l. een gelijkmatigen omslag van de grondbelasting mogelijk te maken, te vervullen, moeielijk, zoo niet ondoenlijk is het met dat kadaster te voldoen aan de verschillende andere eischen, die daaraan gesteld worden. Hiervoor is de instelling, wegens den aard der grondslagen, waarop zij rust, niet berekend. Aan de oorspronkelijke bestemming, meer uitsluitend een staats belang in den engeren zin van het woord rakende, kan even goed, zelfs beter worden voldaan, als het kadaster zoodanig wordt ingericht, dat het tevens kan dienen tot allerlei andere doeleinden, welke in 't algemeen minder het directe belang van den Staat, dan dat der burgers betreffen. Niettegenstaande die meer particuliere belangen, welke slechts indirect verband houden met het Staatsbelang, gestadig stegen, bleef het kadaster wat het steeds was en bleek er bij de Admini stratie geen geneigdheid te bestaan, om bij de begonnen vernieuwing, door rationeele hervorming der grondslagen van het kadaster zoowel aan het onmiddellijk belang van den Staat, als aan dat van particu lieren volledig recht te laten wedervaren. Heeft zich intusschen de starre doctrine, dat de Staat alleen als Rechtsstaat in de oudere beteekenis van het woord heeft op te treden en de behartiging van particuliere belangen slechts in zoover binnen de sfeer zijner bemoeiingen moet betrekken als met Memorie behoorende bij den brief ingezonden aan Zijne Exellentie den Minister van Financiën, dd. 28 October 1901 No. 856.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 3