4 die opvatting te rijmen is, niet staande kunnen houden, bij het kadaster schijnt de Administratie nog niet doordrongen te zijn van den nieuweren geest. Dit is te meer te verwonderen en te betreuren, waar juist de belangen waarvan hier sprake is, öf niet, of niet op eenvoudige en afdoende wijze kunnen behartigd worden door het particulier initiatief, zonder de medewerking van den Staat. Eene verzekering van de zakelijke rechten op den grond door private overeenkomsten en private instellingen is deels onmogelijk, deels veel gebrekkiger, omslachtiger en kostbaarder dan bij meer dere medewerking van den Staat het geval zou zijn. Eene voldoende rechtszekerheid van den grondeigendom kan alleen verkregen worden: ten aanzien der personen, der subjecten van de burgerlijke rechts betrekkingen, door van Staatswege te houden openbare registers; ten aanzien van het verband tusschen de houders der zakelijke rechten en de perceelen waarop deze worden uitgeoefend, door van Staatswege opgemaakte kaarten of kadastrale bescheiden. Zullen de objecten der burgerlijke rechtsbetrekkingen met zeker heid in de openbare registers aangeduid kunnen worden, dan moeten deze registers verwijzen naar kaarten, welke als grenzen der perceelen aanwijzen de grenzen van het eigendomsrecht of wat daarvoor door de eigenaars wordt aangezien, en deze kunnen onmogelijk eigenmachtig door de landmeters bij de opmeting worden vastgesteld; vaststelling, c. q. aanwijzing dier grenzen kan alleen geschieden door de wederzijdsche eigenaren (delimitatie). Wordt aan dezen eisch hier te lande evenals in alle andere beschaafde landen, waar men er toe overgaat het indertijd voor fiscale doeleinden vluchtig opgemaakte kadaster te vernieuwen voldaan en geschiedt verder vernieuwing en bijhouding door voldoend gecontroleerde metingen, in verband met op het terrein verzekerde punten, dan wordt het kadaster tevens geschikt om te voldoen aan allerlei andere eischen. Dan vormt het niet alleen een beteren grondslag dan het bestaande kadaster voor eene gelijkmatige heffing van grond- en polderlasten en voor de boekhouding dei- zakelijke rechten op den grond, evenals voor de onteigening ten algemeene nutte, maar zal het tevens geven wat de eigenaars er ten onrechte reeds thans in zoekendan zal het zijn de betrouwbare vraagbaak hij de herstelling van ver loren of verplaatste grenzen, de factor voor de bepaling van koop-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 4