57 De heer Ferman merkt in een begeleidend schrijven omtrent de soorten B. en C. bovendien op: „De stofsamenstelling is die der eerste klasse, dus lompen, zonder toevoeging van surrogaten (cellulose, enz.); C bevat in tegenstelling met B katoen, maar ook katoen valt in de eerste stofklasse. De vastheidsklasse is niet de hoogste, dit behoeft van de geschepte soorten B en C niet te verwonderen. Het is haast niet mogelijk geschept papier te maken met 6000 meters breeklengte. „Maar A had „B en C zijn naar mijne meening goed, B heeft zelfs een vrij hooge breeklengte. „De weerstand tegen kreukelen kon hooger geweest zijn." Nagenoeg lijnrecht tegenover deze gunstige deskundige beoordeeling staan de klachten der ambtenaren, over de hoedanigheid van het aan hen door den staat voor de uitoefening van hun ambt ver strekte materieel; klachten welke zoo algemeen worden gehoord, dat wij meenden verplicht te zijn te trachten zoo mogelijk de oorzaak er van op te sporen. Veelal wordt door ons materieel gebruikt dat twee tot drie jaar dus betrekkelijk lang geleden de Landsdrukkerij verliet; het was daarom mogelijk dat de fabrikant, onder den invoed van het al meer en meer en alom aangeheven geroep om papiercontrole, in 1901 uitgezochte grondstoffen verwerkt had; m. a. w. dat er tusschen zijn fabrikaat van 1901 en zijn fabrikaat dat het gedrukt jaartal 1899 draagt, een belangrijk verschil in deugdelijkheid zou bestaan. Op grond dezer overweging zonden wij uit den aan het kantoor te Leiden aanwezigen voorraad ter onderzoek naar Amsterdam op, papier dat in 1899 was bedrukt en dus in dat jaar, of in 1898 was vervaardigd. Wij ontvingen de navolgende analyses: Hulpkaarten, bedrukt. (Gemerkt voor het onderzoek B.) Uitslag van het onderzoek. Breeklengte in Meters: L. R. 3429 r r O teren gemiddeld: 3993 L. L. K. 4557

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 57