59 gankelijk? of scheurt het te gauw? Dat laatste zou in ver band met den geringen weerstand tegen kreukelen best mogelijk zijn. Als oorzaak hiervan bevestig ik mijn schrijven van 14 Decem ber j.L, of anders, wat zijn de redenen die u hel papier van minder kwaliteit doen schijnen." Nu willen wij, tot goed verstand van het beroep door den heer Ferman op zijn schrijven van 14 December 1901 gedaan, hier den zin voltooien, waarvan even te voren drie aanvangswoorden werden aangehaald: „Maar A x) had zeer zeker hooger breeklengte kunnen hebben tenzij het ook geschept is. Een verklaring van deze te lage breeklengte zal wel zijn, dat de lompen zeer lang in de „Hollanders" ver malen werden, waardoor het gelijkmatig doorzicht is verkregen, of de eigenaardige, voor teekenen misschien zeer gewenschte opper vlakte. Ook de weerstand tegen kreukelen is niet groot genoeg en zal wel met dit lange malen in verband staan." Welke zijn nu in hoofdzaak onze grieven: 1°. met betrekking tot de hulpkaarten, te geringe doorschijnend heid op het copiëerglas, en onregelmatige of onvoldoende lijming, en 2°. met betrekking tot de staten 75, een voor het schrijven dikwijls te ruwe, wollige oppervlakte en tevens de grief der lijming sub 1 reeds neergeschreven, bezwaren, beiden van empi- rischen aard. Over vergankelijkheid hoorden wij tot nog toe nimmer klagen, niemand onzer constateerde ooit dat een hulpkaart of een St. 75 tot stof was vervallen, ook over te spoedig scheuren rezen voor zoover wij weten nagenoeg geen ernstige klachten, waarvan - gelet op de uitkomsten der analyses van den heer Ferman wel de reden zal zijn, dat over het algemeen de kadastrale minuut stukken met groote zorg worden behandeld. Het papier bestemd voor hulpkaarten, in 1901 vervaardigd, wint het in doorschijnendheid van het fabrikaat uit het jaar 1898, staat in dit opzicht veel hooger, liet verschil is zoo opvallend, dat met zekerheid kon worden tegemoet gezien, dat ook de analyse gemiddelde dikte 0.10 m.M. tegen 0.15 m.M.. en gewicht per riem van 500 vel 15.75 K.G. tegen 17.55 K.G. dit feit zou uitwijzen. A, bladen bestemd voor kadastrale kaarten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 59