of huurprijzen, als de prijs per eenheidsmaat vaststaat, de grondslag voor verkavelingen, enz. Eene groote vereenvoudiging kan worden aangebracht door bij vernieuwing het kadaster te splitsen in twee ineensluitende deelen, een deel meer uitsluitend bestemd voor de aanwijzing der eigendommen (eigendomskadaster) en een deel meer ingericht om te dienen als grondslag voor de heffing der grondbelasting (belastingkadaster). Die vereenvoudiging zal voor vele streken eene groote bezuiniging in de kosten van vernieuwing en bijhouding ten gevolge hebben, eene duurzame bijhouding mogelijk maken en de bron van allerlei vergissingen en bezwaren doen opdrogen. Bovendien zal eene rationeele en eenvoudige boekhouding op den eigendom (de z. g. hypothecaire) er door mogelijk worden en eene eventueele invoering van een ander hypotheekstelsel (bijv. van het Torrens-stelsel) er door vergemakkelijkt worden. Gouverner c'est précair. In den laatsten tijd ontstaat ook hier te lande eene strooming op landhuishoudkundig gebied welke tot eene aanmerkelijke verhooging van de opbrengst en de waarde der gronden in vele streken kan leiden, eene strooming gericht op invoering van de zoogenaamde land- verlegging, ook wel afronding der eigendommen1) genoemd, welke in Duitschland met klimmend succes steeds grooteren omvang aanneemt. Betreft dergelijke maatregel eene gemeente, welke hermeten is onder voorafgegane delimitatie der eigendommen en bepaling van duurzame vaste punten, dan zal de uitvoering der landverlegging daardoor in hooge mate worden vereenvoudigd. Verder zal de kaart, welke het resultaat der landverlegging, het nieuwe net van wegen, beken, wateringen enz. en de nieuwe indeeling der eigendommen voorstelt, noodzakelijkerwijze in het vervolg bewijs kracht in rechte bezitten. Zal het kadaster bij de begonnen vernieuwing zoodanig worden ingericht, dat het kan voldoen aan de talrijke behoeften en veel soortige belangen, dan behooren de toekomstige ambtenaren eene opleiding te ontvangen, welke hen theoretisch en praktisch volkomen geschikt maakt voor hunnen werkkring. De tegenwoordige opleiding of wat er voor moet doorgaan b Ruilverkaveling is de naam thans definitief aangenomen door de Commissie Ontginning» van het Nederl. Landbouw-Comité. (Red.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 5