60 Beide papiersoorten zijn bovendien lijmvast, wat behalve door de analyse nog glansrijk wordt bewezen door de, aan den staat van onderzoek gehechte schrijfproef met normaalpen en nor- maalinkt. Welke verklaring kan nu worden gegeven voor de omstandig heid, dat het niettegenstaande de wetenschappelijk vastgestelde deugdelijkheid van het papier toch voorkomt, dat op vellen wordt gestuit die vloeien, welke vellen oorzaak zijn, dat de gebruiker zonder aarzelen het materieel voor slecht uitmaakt. Dat vloeien, voor beide papiersoorten een bedenkelijk verschijnsel, is vooral een hinderlijke eigenschap bij de papiersoort B, wijl het tot gevolg kan hebben dat teekeningen opgemaakt in de verhou dingen 12500 en 15000, volkomen onbruikbaar worden, dat veel arbeid die gereed scheen, opnieuw moet worden verricht. Het wil ons toeschijnen, dat zoowel de fabrikant als de afnemer zich in dit opzicht hoogstwaarschijnlijk iets, zij het dan ook niet veel, te verwijten heeft. De fabrikant, wijl het ons bekend is, dat hij zijn contract met den Staat zeer loyaal nakomtimmers wordt er papier ontdekt dat vloeit, de afnemer heeft het slechts terug te zenden en zonder in het minst te morren, wordt het door een nieuwe levering ver vangen. Dit coulante optreden houdt echter, naar onze meening, stil zwijgend de erkenning in, dat het niet buiten gesloten is dat het voortbrengsel zijner nijverheid een enkele maal niet aan de ge stelde eischen voldoet. Door deze omruiling zijn de ambtenaren gebruikers evenwel luttel gebaat, wanneer een belangrijke hoeveelheid van het te laat afgekeurde papier reeds over de hypotheekkantoren werd verspreid. De afnemer de Staat kan tot het te voorschijn roepen van het verschijnsel van het vloeien onbewust medewerken dooi de wijze van opberging zoo aan het departement van Financiën als aan de bewaringen van den aanwezigen voorraad. Omtrent de stapelplaats te 's Huge kunnen wij door onbekend heid niets mededeelen, omtrent de behandeling welke het materieel aan de hypotheekkantoren ondervindt, wenschen wij het volgende op te merken. Menige kadastrale werkplaats is gevestigd in een oud gebouw,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 60