61 of in een voormalige particuliere woning; voor papier nu is niets schadelijker dan vochtigheid, een hebbelijkheid die het gebouw of de woning kan aankleven, zonder dat nog het water van de muren afdruipt. Op zijn zachtst genomen ongewenscht mag daarom ge noemd worden het gebruik, dat voor de meer of minder tijdelijke opberging van ons blanco archief wordt gemaakt, van wellicht in een of anderen slecht geventileerden hoek weggetimmerde kasten, waarvan de achterwand een binnen- of erger nog een buiten muur is. En gewis is het ook ongewenscht om in nieuwe rijksgebouwen tot een stelsel van meubileering over te gaan, als toegepast werd in het Oost-Indische Huis te Amsterdam, waar weinig doel matig op de verschillende kantoren niet verplaatsbare kasten werden opgesteld, met de binnenmuren der vertrekken als achter wand, zonder houten achterschot dus; een wijze van opstelling die wij indertijd tot onze groote bevreemding zagen mogelijk ge maakt door een uiting van „vandalisme", van „vernielingswoede", door n.l. in het fonkel, in het gloednieuwe gebouw de plinten langs den vloer eenvoudig weg te hakken en in de zoo verkregen ruimte het onderboord der kast als voortgezet plint afgewerkt aan te brengen. Het papier der hulpkaarten (65 en 78) wordt zonder andere tusschenkomst door de Afdeeling der Registratie, vijfde bureau, aangeschaft op monster, dus enkel door keuring op de greep. Het gedrukte materieel wordt aan genoemd bureau ontvangen van de Landsdrukkerijmet de aanschaffing van het papier heeft de Afdeeling niet te maken. Zij heeft echter in haar bezit een lijst, waarop voorkomen de nommers, aanwijzende het formaat en de letters, aanwijzende de kwaliteit, voorgeschreven in de leveringsvoorwaarden der lands drukkerij; achter deze aanduidingen staat het volgnummer van het materieel, zooals dit bij de ambtenaren bekend is. Door ver gelijking van de voorwaarden van levering met die lijst kan men dus te weten komen aan welke eischen het papier voor St. 73 en 75 b.v. voldoet of voldoen moet. De staat 73 wordt gedrukt op papier, formaat 18, Letter J) G e e n e.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 61