63 stellingen die iederen winter opnieuw door ons worden onder vonden, wordt hij, ofschoon hij in werkelijkheid slechts voor een gedeelte aansprakelijk is, voor het geheel aansprakelijk gesteld. Nog héden laten zich goed radeeren, slechts weinigen uitgezon derd, de alleroudste bladen; slechtbepaald slechteen daarop volgend geslacht, dat met een vochtig gemaakten vinger zonder veel moeite tot papierbrij kan worden gewreven; eveneens slecht de bladen waarin een vergeure voorkomt; hoogst moeilijkwant dat papier is veel te hard, de Engelsche vellen, en vrij goedmaar niet zoo goed als het papier der oorspronkelijke plans, het mate rieel dat uit den jongsten tijd dagteekent. Er valt dus beslist op vooruitgang in dit opzicht te wijzenechter lang niet zonder inspanning is de Regeering tot den huidigen toestand gekomen. Het papier voor kadastrale plans is geheel een onderwerp toevertrouwd aan de zorg van het 3e bureau Hypotheken en Kadaster der Afdeeling Registratie. Rij menigeen onzer leeft nog voort de herinnering aan den leverancier van voor 25 jaren, wiens opslagplaats in de Spuistraat gevestigd was, en door wien papier werd verschaft, waarvan de hoedanigheid zelfs bij benadering niet beantwoordde aan de eischen, zoo door de Regeering als door de ambtenaren gesteld. Onophoudelijk rezen destijds klachten en bij de levering kwamen bovendien allerlei ongewenschte onregelmatigheden voor, waarom de Regeering besloot, zich rechtstreeks met een fabrikant in ver binding te stellen. Een contract werd afgesloten en een strenge, hoewel niet geheel wetenschappelijke keuring ingevoerd, waarbij wat afgekeurd werd van een merkteeken werd voorzien, waardoor de onmogelijkheid ontstond dat het later zooals vroeger voorkwam nog eens werd aangeboden. De getroffen regeling hield niet lang stand, zij werd voor den fabrikant zoo bezwarend, dat hij op een zeker oogenblik verklaarde er zich niet langer aan te kunnen onderwerpendoor de betaling van eenige duizenden guldens rouwkoop ontsloeg hij zich van de verdere nakoming der door hem aangegane verbintenis. Toen beproefde de Regeering bij andere Nederlandsche fabri kanten" in hare behoefte te voorzien, ook bij de buitenlandsche nijverheid werden gelijke pogingen aangewend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 63