64 In beide richtingen leed men schipbreuk, wat aanleiding gaf de mogelijkheid te overwegen der vestiging eener eigen industrie; het plan te vormen, zelf tot de vervaardiging van bladen voor kadas trale kaarten over te gaan. Bij het departement van Koloniën werd nagevraagd hoe het gesteld was met de behoefte in Indië, ten einde in eigen kring, zich een zoo groot mogelijken aftrek te verzekeren. De voortbrengselen der eigen industrie zouden moeten voldoen aan de eischen van physisch-, chemisch, microscopischen aard, welke men in die dagen meende te moeten stellen. Wegens te gering verbruik in Indië en bovendien om klimatolo gische redenen, meende Koloniën zijne medewerking niet te kunnen toezeggen, welke houding van genoemd departement tengevolge had, dat het denkbeeld eener Staatsnijverheid werd prijsgegeven. Op nieuw - door den nood gedrongen trad men daarop in onderhandeling met den vroegeren fabrikant, die tegen physisch- chemisch-microscopische eischen echter geheele reeksen van be zwaren wist aan te voeren, waaronder vooral woog, dat zij hem tot geheele wijziging van zijn bedrijf zouden noodzaken, zoodat de Regeering in het eind verplicht was zich op zijn goede trouw te verlaten, waar hij verzekerde handpapier van zuiver witte lompen te zullen verstrekken. Uit deze overeenkomst is voortgevloeid de oprichting van het ons allen bekende, in de 8e divisie, te 's Gravenhage aanwezige bureau voor onderzoek, welk bureau, het is tevens stapelplaats voor Neder- landsch Indië, heel wat zorg en bovenal toewijdenden arbeid eischt. In de voorschriften omtrent de levering, de keuring en de ver zending van papier voor kadastrale kaarten, behoorende bij het Ministerieele schrijven 21 Januari 1884 n°. 9 Regie wordt o. a. bepaald 1°. Het papier wordt door den leverancier ter keuring bezorgd aan het bureau van den ingenieur-verificateur te 's Hage, 2°. Bij de keuring wordt onderzocht of het papier bruikbaar is voor: minuutplans en hulpkaarten, b. bijbladen en netten atlas, c. veld- en gemeenteplans. 3°. Is het papier in geen dezer drie categoriën te rangschikken, dan wordt het afgekeurd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 64