66 is onder den naam „Cassa" (Cambridge 16), de pap en het talk poeder. Cambridge 16 is in zeer veel soorten te verkrijgen, het is bruikbaar, wanneer scheering en inslag uiterst fijn en gelijkmatig zijn, omtrent welke eigenschappen zekerheid wordt verkregen indien blijkt, dat van een in tweeën gescheurd stuk, moeilijk één a twee rafels van de, door de scheuring ontstane kanten kunnen worden afgetrokken. Het Cambridge wordt, ten behoeve van het straks er van te maken gebruik, door inknippingen afgedeeld in strooken en daarna in water door drukken en persen niet door wasschen gedeeltelijk van de pap ontdaan, onder den invloed van welk procédé, de oppervlakte van het goed een licht rimpelig aanzien krijgt. Acht men het ontpappingsproces ver genoeg voortgezet, dan wordt de stof uit het water genomen en uitgeknepen niet uitgewrongen waarna de aldus verkregen bal wordt losgeschud en ter volkomen droging wordt opgehangen op een lijn. Is het cassa droog, dan wordt het in strooken gescheurd, waar van onmiddelijk alle aanwezige rafels worden verwijderd. Hierna vangt het omplakken aan. Daartoe wordt het boorlint aan het eene eind vastgehouden door een spijker, stift of pen, gelijkmatig met de pap bestreken, zonder door de hand die het andere einde vasthoudt, te worden uitgerekt. Het opbrengen van het kleefmiddel geschiedt door een meisje, van wie de strook wordt overgenomen door den binder, om gelegd te worden op het te omplakken vel, Heeft dit plaats gevonden, dan wordt het lint voorzichtig aan gedrukt en omgebogen, Avaarna het blad wordt omgeslagen, opdat het lint aan de andere zijde gelijke behandeling zou kunnen ondergaan. De uitstekende einden der strooken Avorden hierna afgeknipt. Bij het omboorden moet vooral met de pap spaarzaam Avorden omgesprongen; als gevolg van een te overvloedig gebruik van het kleefmiddel zouden de bladen zich aan elkaar hechten, een euvel dat Avordt bestreden door een behoedzaam insmeren met talkpoeder - op de papierkamer „onschuld" geheetenaan welk voorbehoed middel echter het bezAvaar kleeft, dat het, bij het teekenen langs de randen der bladen, de inkt doet vloeien. Het eerst Avorden de lange strooken om de bladen gelegd, zijn deze aangebracht, dan Avorden de vellen op de reeds beschreven

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 66