G7 wijze voor één dag opgeborgen, om winddroog te worden. Na twee dagen dus, slechts bij zeer droog weer reeds den volgenden dag, worden de korte strooken geplakt, die ook weer twee dagen tijd krijgen om te drogen. De definitieve opberging na het omplakken verschilt van de voorloopige toegepast bij den ontvangst van het papier, wijl voorzorgen dienen te worden genomen tegen het doorzakken der bladen, als gevolg van het omplakken. De vellen worden nu niet langer, zonder meer, op elkander gestapeld en met bordpapier en houten borden afgedekt, doch ongeveer dakpansgewijs en onder verspringing op elkander gevlijd. \ier bladen worden op elkander gelegd, met een verschuiving in lengte en breedte, voor ieder blad, ter breedte van het boordsel, naar rechts, het vijfde vel dekt het eerste en de drie volgende worden weer onder verschuiving gevlijd, terwijl niet meer dan 15 a 16 vellen een stapel vormen. Het doorzakken wordt langs dezen weg geheel voorkomen, op het 15e of 16e vel ligt een stuk bordpapier, en op een kolom gevormd door vier of vijf van deze stapels, rust een houten bord. De geheele voorraad wordt om de veertien dagen omgezet, en wisselt af tusschen 500 en 1000 vel; de mindere of meerdere rijkdom der papierkamer hangt voornamelijk af van den tijd, die voor het beheer kan worden afgezonderd. De keuring geschiedt op den greep, waardoor zoomin als door een wetenschappelijk onderzoek kan worden verhoed, dat, als niet lang geleden plaats vond, te laat een vel wordt ontdekt, dat hoe wel goedgekeurd vloeit. Vroeger kwamen op de bladen soms matte vlekken voor, misten zij een gevolg van gebrekkige lijming plaatselijk glans, aan deze fout is door den fabrikant geheel tegemoet gekomen. Hoewel de keuring plaats vindt op den greep, mag daaruit niet worden afgeleid, dat deze wijze van onderzoek een uitvloeisel is van neigingen van behoudenden aard, of dat het beheer der papier kamer met geringschatting neerziet op het moderne wetenschap pelijk onderzoek. Welwillend werd ons ter inzage verstrekt een wetenschappelijke analyse van het papier onzer kaarten, dagteekenende uit het jaar 1890, die ons echter niet belangrijk genoeg meer voorkomt om hoewel ons daartoe de bevoegdheid werd verleend hier te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 67