69 meter aan zijn papier stelt, kan ik mij best begrijpen, dat het ge bruik van het onderzochte papier met bezwaren gepaard gaat. „Handpapier, zooals B en C zijn, is dikwijls zeer ongelijk gelijmd en ook zeer ongelijk van dikte, znodat de doorschijnendheid van de verschillende vellen van één riem, in verband daarmede, ook zeer verschillend zal zijn. „In dat opzicht wint het machinale papier het zeker. Dat de kaarten op A geteekend breken en niet frommelen, houdt verband met den, voor de gebruikte grondstof, geringen weerstand tegen kreukelen, die door mij als middelmatig werd opgegeven, terwijl hij groot of zeer groot moest zijn. „Toch is deze minder goede eigenschap niet altijd te wijten aan een slecht fabrikaat, maar wel aan de eischen, die aan het papier worden gesteld. „Een sprekend voorbeeld hiervan waren de slechte muntbiljetten van 10 gulden, die eenige jaren geleden in omloop waren. Naar men mij verzekerde, was de grondstof wel le klasse, maar men had zulke hooge eischen aan de deugdelijkheid van het watermerk gesteld, dat de vezel geheel verwoest in het papier terecht kwam. Misschien heeft de fabrikant voor A aan bizondere eischen moeten beantwoorden, die het papier voor teekenpapier geschikt maken, maar waardoor het zijn taaiheid heeft moeten inboeten. „Voor B en C zou ik u in overweging willen geven eens een proef te nemen met Normal 1 (Duitsch) of Normaall A van de Konink lijke Papierfabriek te Maastricht." Ook omtrent den prijs van het papier gemerkt A, die ons zeer hoog toescheen, heeft de heer Ferman zich geuit. Hij teekent over dit onderwerp in een van zijn brieven aan: „De prijs van 0.70 per vel is schreeuwend hoog. Dat komt uit op 4.65 per K.G. Ik wist niet dat dergelijke prijzen nog werden besteed." „Wordt dit papier aanbesteed of zoo maar gegund." Deze uitlating maakte ons verlangend te weten tot welk bedrag de prijsnoteering in billijkheid dan wel mocht gaan, vooral, omdat de werkelijke prijs nog veel hooger is dan ƒ0.70, in aanmerking genomen, dat door den Staat op het bureau van onderzoek te 'sHage een beheer wordt gevoerd, dat zich laat omrekenen in een bate, die aan den fabrikant ten goede komt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 69