6 laat zeer veel te wenschen over. Daarom werd reeds in 1890 door de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde eene Commissie benoemd om over de exameneischen en de wijze van opleiding van toekomstige landmeters een praeadvies uit te brengen. De conclusiën van haar hoogst belangrijk rapport, opgenomen in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, Jrg. 1891 bl. 149 a 187, werden in de vergadering van October 1891, met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. In verband met den boven besproken aandrang om ook hier te lande te komen tot landverlegging, zijn voor de opleiding van kuituurtechnici, de exameneischen, in bovengenoemd rapport ont wikkeld, aangevuld door de vergadering van genoemde vereeniging van 14 October 1901. (Tijdschrift Kad. en Landm. Jrg. 1901, bladz. 15 en 16). Vraagt men nu hoe het komt dat, terwijl nagenoeg alle zaak- kundigen en belangstellenden overtuigd zijn van de wenschelijkheid om de grondslagen van het kadaster te hervormen naar de be ginselen neergelegd in de besluiten van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde in 1888, van de Nederlandsche Juristen-Vereeni- ging in 1893 en van de Notarieële Vereeniging in 1900, men toch geen stap in die richting verder gekomen is, dan moet het antwoord luiden: dit is te wijten aan den invloed van fiscale in het bij zonder van registratie ambtenaren. Minister Pier son heeft het meer dan eenmaal gezegd in de beide Kamers der Staten-Generaal, dat zijne adviseurs op dit gebied voornamelijk waren „de hypotheekbewaarders". Deze nu zijn allen opgeleid als fiscale ambtenaren en werden meestal eerst op rijpen leeftijd geroepen om aan het hoofd te staan van de hypothecaire en kadastrale boekhouding. Het standpunt, dat deze ambtenaren innemen tegenover bovengenoemde private belangen en behoeften is verklaarbaar uit den invloed, die de behartiging van fiscale belangen gedurende bijna een menschenleven heeft uitgeoefend op hunne vorming en inzichten. De eenzijdigheid, welke van die vorming een noodwendig gevolg is, levert gevaren op, welke licht onderschat worden. Wie als fiscaal ambtenaar steeds het oog heeft gericht op de fiscale belangen van den Staat, mist niet alleen de theoretische en practische en vooral de technische kennis, noodig om de beteekenis

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 6