70 Een der vellen die eerder ter onderzoek te Amsterdam waren geweest, en waaruit het bewijs van herkomst door ons verwijderd was, zonden wij ter bevrediging onzer weetgierigheid op naar iemand werkzaam in de papierindustrie te Duren in Eheinland, met verzoek te willen beantwoorden de vraag, wat het papier in den kleinhandel bij detailverkoop dus, mocht kosten. Ons schrijven ging van den volgenden „Geburtsschein" vergezeld: Bogengrössedó'X X 98 c.M. Gewicht für das Quadratmeter232 Gram. Dicke des Papiers0.25 m.M. Reisslange: 4345 Meter. Bruchdehnung: 5.49 "jo. Microscopische Untersuchungnur Fasern von Lumpen (Leinen). Aschengehalt2.10 °/o. Leimung: thierisch. Freie Saüre: nicht anwesend. Widerstand gegen zerknittern und reiben: 3 mittehndssig Wasserzeichenim nassen Zustande in das Papier gebracht. en gewerd onderstaand antwoord: „Soviel mir bekannt, würde ein Zeichenpapier, wie dass mir übersandte Muster, welches sicher das englische Whatman ersetzen soil, im Detailverkauf c.a. M. 5.pro K.G., und 1000 Bogen 665/980 m.m., M. 755 kosten. Der einzelne Bogen könnte also 7580 pf. kosten. „Genauer kann ich Ihnen leider den Detailpreis nicht angeben, da ja eine Papierfabrik selten den Preis erfahrt, den ihre Kundschaft für Ihre Papiere erzielt." waardoor de uitspraak van den heer F er man volkomen wordt bevestigd. Alles saamgenomen komen wij aan de hand onzer onder zoekingen tot het besluit, dat het papier waarvan wij ons dagelijks bedienen in geen geval slecht mag worden genoemd, en dat, wanneer wij een afkeurend woord doen hooren, zeker niet verder mag worden gegaan dan de verklaring, „dat het materieel te wenschen laat." Wij zouden in overweging willen geven voor oorpronkelijke kaarten voor minuutkaarten voor plans dus, die met passer en schaal worden opgemaakt, geschept of handpapier te bestemmen, en voor de kopieën der oorspronkelijke kaarten, machinaal papier,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 70