71 wijl dat sterker en taaier en in veel liooger mate doorzichtig is, dan ons tegenwoordig geschept papier. Om gelijke reden zouden wij voor de hulpkaarten machinaal papier wenschen. Voor ue Slaten 75 is het moeilijker een keuze te doen, persoonlijke opvattingen zullen hier tegenover elkander komen te staande een schrijft liever op papier dat eenigzins ruw is, dat eenigen weer stand biedt, een ander daarentegen geeft de voorkeur aan papier, dat een gladde oppervlakte heeft. Onze voorliefde voor het bezigen van geschept papier voor minuutplans, is gelegen in het feit dat gebleken is, dat deze soort papier het minst gevoelig is voor temperatuurswisselingen en de daarbij tegelijkertijd optredende hygroskopische verschillen. In ons land werden, voor zoover ons bekend, nog geen naspo ringen op dit gebied gedaan, wel echter in Pruisenwaar uitkomsten werden verkregen welke ongetwijfeld verdienen, dat de laatste bladzijden onzer beschouwingen er aan worden gewijd. De proeven werden genomen door eenige Koninklijke Regee ringen x) en Generalkommissionen, en aan het Ministerie van Financiën te Berlijn verzameld en geschift, waarna zij, gerangschikt in twee tabellen, onder begeleiding van een het onderwerp be treffend rapport, bij ministerieel schrijven van 4 April 1895, II, 1289, ter kennis werden gebracht aan „alle" Koninklijke Regee ringen, met inbegrip van Sigmaringen en de Koninklijke Directie voor het beheer der directe belastingen in de hoofdstad van het Rijk. Het schrijven van 4 April 1895 luidt: „Hiernevens ontvangt de Kon. Regeering ter kennisneming twee tabellen A en B bevattende een aanschouwelijk overzicht van de uitkomsten door enkele Kon. Reg. en Generalkommissionen Ter vermijding van misverstand merken wij op, dat deze lichamen geen provinciale besturen zijn. Zij voeren het beheer over een «Regierungs-Bezirk». De Pruisische btaat telt 36 dezer eenheden, waarvan de werkkring in sommige opzichten ongeveer overeenkomt met dien van een meer of minder volledige combinatie van eenige Afdeelingen van departementen van Algemeen Bestuur. De «Katasteramter» ressorteeren onder deze overheden. Van een Regierungs- Bezirk getuigt men: «Es ist kein Kommunalverband oder Selbstverwal- tungskörper».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 71