verkregen bij hunne onderzoekingen van teekenpapieren, benevens het over dit onderwerp dezerzijds samengestelde algemeen verslag. Gelet op den inhoud dezer bescheiden mogen machinale papieren, ofschoon zij verschillende uiterlijke voordeelen aanbieden, wegens hunne, als gevolg van hygroskopische invloeden, onregelmatige ver anderingen in de beide richtingen van het blad, niet voor de opmaking van nauwkeurige geodetische kaarten geschikt worden geacht, wijl zij zoo min de nauwkeurige voorstelling als de stand vastigheid van het geodetische beeld waarborgen. Hiertegenover is uitgemaakt, dat de in afzonderlijke vellen ver vaardigde en met dierlijke lijm behandelde geschepte papieren, aan hygroskopische inwerkingen naar verhouding veel beter weer stand bieden, waarom, wijl zij ook in andere opzichten aan de verlangde eischen voldoen, slechts deze papiersoort in aanmerking mag komen om te worden gebruikt voor de vervaardiging van kadastrale minuutplans. De groote gevoeligheid der bladen voor den hygroskopisehen toestand der lucht eischt, dat versche, uit de opslagplaatsen dei- handelaren en der fabrikanten komende vellen, niet onmiddelijk in gebruik worden genomen, doch vooraf gedurende eenige maanden worden gedroogd in de vertrekken, waarin zij later blijvend zullen worden bewaard, opdat zij zich aan den teiuperatuurs- en den vochtigheidstoestand dier lokaliteiten zullen aanpassen. Teekenpapieren, welke ten behoeve der keuring werden opge spannen, hebben bij menig onderzoek zich gunstiger tegenover hygroskopisehe invloeden gedragen dan losse vellen; het bleek echter niet mogelijk aan de groote nadeelen tegemoet te komen, die steeds aan den dag treden, indien deze behandeling en het drogen der bladen niet uiterst zorgvuldig geschiedt. Van een opspannen der bladen, wanneer zij in gebruik worden gesteld, behoort daarom te worden afgezien. Mogen machinale papieren nu al voor minuutplans niet geschikt zijn, zoo bestaat er toch geen bezwaar hen te bezigen voor de kopieën (Reinkarten) en de schetsen Rissenwaaraan de kadastrale dienst behoefte heeft, wijl in deze aangelegenheid maximale onver anderlijkheid van het papier, niet als eerste en hoogste eisch wordt gesteld. Het spreekt echter van zelf, dat voor deze doeleinden enkel de beste kwaliteiten in aanmerking kunnen komen, die soorten, welke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 72