73 de geschepte papieren in vastheid, elasticiteit en buigzaamheid op zij streven, en die bovenal geen neiging vertoonen om gemak kelijk te breken. Waar de goede eigenschappen der verschillende papieren voort durend aan schommelingen onderhevig zijn, is het gewenscht, dat de Kon. Reg. bij de aanschaffing van teekenpapieren steeds rekening houden met de ontwikkelde gezichtspunten; in het belang der eigen nijverheid echter met dien verstande, dat bij gelijke hoe danigheid, aan voortbrengselen van Duitsche herkomst in het alge meen de voorkeur behoort te worden geschonken." Het keuringsverslag is van den volgenden inhoud: „Van alle doeleinden waarvoor teekenpapieren worden gebezigd, stelt hun gebruik voor geometrisch nauwkeurige kaarten de aller hoogste eischen van onveranderlijkheid en duurzaamheid. In dit opzicht valt geen vergelijk te treffen, is in geenerlei schikking te treden, op grond van de toenemende waarde die ge hecht wordt aan op meetgetallen berustende opnemings- en be rekeningsmethoden, waardoor de geometrische voorstelling op de kaart in velerlei opzicht niet meer van zoo groote beteekenis is als voorheen, bij de toenmalige stelsels van opmeting het geval was. De uitkomsten van een gedurende geruimen tijd door eenige Kon. Reg. en Generalkommissionen voortgezet onderzoek van teeken papieren, naar hunne geschiktheid voor geometrische kaarten, zijn in de tabellen A. en B. verzameld. In het overzicht A. is het oordeel der overheden aan wie de keuring was opgedragen, beknopt weergegeven voor alle onder deden waarover het door hen ingestelde onderzoek zich uitstrekte; terwijl overzicht B. in het bizonder gewijd is aan de hygroskopische eigenschappen der teekenpapieren, Beide tabellen leveren het bewijs, dat de geschepte papieren, gelet op hunne hygroskopische eigenschappen, in het algemeen boven de machinale papieren de voorkeur verdienen. De machinale papieren zullen daarentegen voor bouw- en werk tuigkundige teekeningen, enz., waarbij minder op duurzaamheid en op onveranderlijkheid wordt acht geslagen, naar aanleiding van sommige hunner zeer aanbevelenswaardige eigenschappen, geheel te recht bizondere aanbeveling verdienen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 73