74 Wijl zij echter, zooals op verschillende plaatsen uit de door verschillende personen uitgevoerde omvangrijke en nauwgezette waarnemingen gebleken is, een onregelmatige vervorming van het geometrische beeld in de beide richtingen van het blad in den loop van den tijd veroorzaken, en juist hierdoor aan de waarde der kaart afbreuk wordt gedaan, zijn zij voor de vervaardiging van minuutplans niet geschikt. De onregelmatigheid der uitzetting in de beide richtingen van het papierblad vertoonde zich bij machinale papieren het sterkst, wanneer zij in vochtige vertrekken werden overgebracht; de ver vorming van het net der ruitlijnen, dat te voren over de bladen was gelegd, bedroeg in die gevallen in de breedterichting van het plan gemiddeld meer, dan het dubbele der vervorming in de lengte richting. Het inkrimpen van het blad, na zijn terugkeer in droger lokali teiten, geschiedde daarentegen in andere verhoudingen, weer afwijkend van de zooeven vermelde. En zelfs bij een onafgebroken bewaren in droge vertrekken, waren de veranderingen der uitzetting in de beide richtingen niet gelijkmatig. De in tabel B opgenomen waarnemingen zijn afkomstig, ieder voor ongeveer 1/3, van I. papieren welke in droge vertrekken, II. papieren welke in vochtige vertrekken werden bewaard, en III. van papieren der groep II, die later nog weer in droge lokaliteiten werden overgebracht. De gemiddelde verandering per 1000 m.M. lengte, beloopt in het algemeen voor de le groep: ongeveer 1/3 van de bedragen voorkomende in de kol. 4 en 7; voor de 2e groep ongeveer het dubbele dezer bedragen; terwijl voor de 3e groep het be drag nagenoeg overeenstemt met de in deze kol. voorkomende cijfers. De aan de geschepte papieren boven de machinale toegekende voorkeur berust, behalve op de wijze waarop zij worden ver vaardigd, nog daarop, dat zij gewoonlijk van een betere kwaliteit lompen worden gemaakt en dat men voor de lijming dierlijke, in plaats van plantaardige lijm pleegt te gebruiken. Afgezien nu van het meer of minder juiste dezer meening, is echter het buiten allen twijfel gestelde feit, dat zij in de aangeduide opzichten boven de machinale papieren staan, reeds voldoende om de gedane keuze beslissend te doen zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 74