75 De geschepte papieren zullen, gelet op de wijze waarop zij worden vervaardigd, nimmer zoo gelijkmatig uitvallen als de ma chinale papieren. Vooral in de omstandigheid dat de randen der geschepte papieren in den regel veel steviger zijn dan het binnenste van het blad, schuilt voor de vervaardiging van nauwkeurige landmeetkundige kaarten een niet denkbeeldig bezwaar. Hieraan kan echter met geringe moeite worden tegemoetgekomen, door de bladen in een iets grooter formaat op ongeveer 1100 m.M. lengte en 750 m.M. breedte, te fabriceeren, waarna zij door de randen af te snijden, op het voorgeschreven normaal for maat van 1000 m.M. bij 666 m.M. kunnen worden gebracht. Vindt dit plaats, dan zal het gedeelte van het blad, door de teekening ingenomen, voldoende gelijkmatig zijn. Aan de machinale papieren wordt door een bizonder zorgvuldige behandeling hunner oppervlakte door persen en strijken, veelvuldig een verleidelijk uitzicht gegeven; zij schijnen steviger en gelijk matiger, hunne waarde voor geometrische kaarten wordt hierdoor echter niet verhoogd. Zware en stevige papieren zijn in hoogere mate aan hygros- kopische invloeden onderworpen dan zwakkere. 'Hoe geringer het gewicht per blad is, des te kleiner plegen ook de veranderingen in de uitzetting te zijn. Het overal gelijkelijk waargenomen feit, dat de, vergeleken tegen het eerste onderzoek, aanvankelijk aangroeiende veranderingen van het blad, na een reeks van weken nagenoeg constant werden en dat bleven, doet de voortdurende bewaring van alle kaarten en teekenpapieren in gelijkmatig verwarmde droge vertrekken, dringend noodzakelijk schijnen. Versche, rechtstreeks uit de opslagplaatsen der fabrikanten en handelaars komende papieren, mogen niet onmiddelijk in gebruik worden genomen, doch behooren te voren nog verscheidene achter eenvolgende maanden te worden bewaard in de vertrekken, waarin zij bestemd zijn op den duur te verblijven, ten einde langzaam te gewennen aan den aldaar heerschenden warmte- en vochtig heidsgraad. Ook schijnt het raadzaam ieder vel meerdere dagen voor zijn in gebruikstelling uit den voorraad te nemen, om het slechts tegen stof beveiligd te bewaren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 75