76 Onder den invloed dezer behandeling zullen de hygroskopische veranderingen van het plan zich binnen zeer enge grenzen laten beperken. Een werkelijke vermindering der hygroskopische invloeden heeft zich bij teekenpapieren, die voor zij in gebruik werden genomen, bevochtigd, opgespannen en gedroogd en daarna eenigen tijd afgesneden bewaard werden, niet voorgedaan. Sommige papieren, en wel de met plantenlijm sterk gelijmde machinale, kunnen het opspannen klaarblijkelijk niet verdragen, vermoedelijk tengevolge van de wijze waarop zij werden vervaardigd. De over het algemeen waargenomen, zeer groote gevoeligheid der papieren voor warmte en vochtigheid, alsmede de moeilijkheid verbonden aan het gelijkmatig drogen van een vel, verleent aan het opspannen van bladen bestemd voor minuutplans een bedenkelijk karakter. Hiertegenover staat, dat door het opspannen der teekenpapieren hunne oppervlakte gevoeliger en geschikter wordt voor het gebruik; zij nemen inktlijnen, zoowel als vloeibare kleuren, gemakkelijker en gelijkmatiger aan dan papieren, welke men deze behandeling niet liet ondergaan. Deze meer of minder onder de uiterlijke eigenschappen te rang schikken voordeelen, moeten echter op den achtergrond treden tegenover de groote nadeelen die onvermijdelijk voortspruiten uit een niet geheel zaakkundig opspannen en drogen, welke nadeelen de waarde van landmeetkundige kaarten belangrijk schaden. Als reeds werd opgemerkt behoort er dus naar te worden gestreefd, de versch uit de opslagplaatsen der fabrikanten en handelaren komende papieren, langzaam de temperatuurs- en vochtigheids verhoudingen der vertrekken te doen aannemen, waarin zij onaf gebroken zullen worden bewaardvoorts lien zoo mogelijk in dezen toestand te houden, hen dus niet onnoodig te bevochtigen en weder te drogen." Het groote aantal der genomen proeven zal geen bevreemding wekken indien men weet, dat afgezien van de medewerking der zoogenaamde Landwirthschaftliche Verwaltung" der „General kommissionen," de Regeering voor liet onderzoek bovendien kon beschikken, over niet minder dan 681 „Katasteramter, waaruit echter, zooals uit den aanhef van het begeleidend schrijven blijkt, slechts een keuze werd gedaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 76