77 Al de aan het onderzoek onderworpen eigenschappen van het papier, bestemd voor kadastrale kaarten, zijn voor den Nederlandschen landmeter evenzeer van belang als voor zijn Pruisischen ambtgenoot, waarom het instellen van een onderzoek als in Pruisen plaats vond, zij het dan ook op bescheidener schaal, ook voor Nederland in hooge mate overweging verdient. In den aanvang van het rapport dat de tabellen begeleidt, wordt gewezen op den teruggang in bet eekenis van het plan, tengevolge van het al meer en meer op den voorgrond treden van het gewicht en de waarde, door vele technici eenstemmig toegekend, aan de verschillende elementen der meting waaruit het plan wordt opge maakt. Deze opvatting heeft in ons land nog niet algemeen ingang gevonden, en maakt, naar het ons wil toeschijnen, ook nog geen deel uit van het Nederlandsche kadastrale regeeringsbeleid. Immers, ware zulks het geval, dan zou de landmeter, o. m. reeds sinds lang door den staat van het papier ten behoeve der veldopne- mingen worden voorzien. x) Onze ervaring zij loopt over 27 jaren en over eenige kantoren, heeft ons geleerd, dat over het algemeen door de ambtenaren minderwaardig papier voor de veldaanteekeningen wordt bestemd, en dat kan moeilijk anders, wijl zij hetzelf moeten betalen. Er zijn kantoren, waar jaren aaneen velijnpapier in de archieven werd opgeborgen, dat op het oogenblik zoover vergaan is, dat het in letterlijken zin in stof valt; - het kan althans tusschen de vingers tot poeder worden gewreven. Op andere kantoren schafte men zich voor een prijsje, de kant- boeken van riemen Hollandsch papier aan, waarmede nog heel even, d. w. z. zonder de minste toewijding, aan het bestaande voorschrift werd voldaan. Wien dit loopje, om voor luttel geld attn Hollandsch papier te komen, onbekend was, trachtte in ieder geval met de geringst mogelijke geldelijke opoffering zich van den hem opgelegden plicht te kwijten, en zoo bieden de veldwerk-portefeuilles een staalkaart aan, van voor het meerendeel inferieure papiersoorten. De voorkeur door de Regeering aan Hollandsch papier ge- Met ingang yan 1 Mei 1903 wordt hiertoe overgegaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 77