78 schonken, die enkel kan berusten op den lang vervlogen uitste kenden naam van dat fabrikaat, heeft bij ons nimmer bestaan. De in het papier aanwezige vergeure toch, maakt het zeer ongeschikt voor het overnemen van kopieën voor veldschetsen. Sints eenigen tijd gebruiken wij daarom normaalpapier A. 1 der K. N. P. fabriek te Maastrichtop de prijscourant dier industrieele onderneming vermeld onder n°. 5009, formaat 34.5 X 43 c.M., gewicht per riem 8 kilo. Voor het bedrukken, afsnijden en sorteeren betaalden wij ƒ2.75, zoodat de riem machinaal papier telt 1000 vel de prijs van het aan deze aflevering toegevoegde blanco exemplaar van ons veldwerkpapier 1.175 cent bedraagt. Het papier leent zich zeer goed voor onze werkzaamheden, het is in veel hooger mate doorschijnend dan Hollandsch papier, en ook dan het papier onzer hulpkaarlen, dat wij tot nog toe ge bruikten. Zonder inspanning laten zich onze veldschetsen trekken, en dat zegt heel wat aan een kantoor, waar vernieuwde bijbladen spaar zaam voorkomen. Bij het gebruik van het papier dient er om te worden gedacht, dat het potlood waarmede te velde aanteekeningen worden ge maakt, gemakkelijk moet afgeven, en dat men bij het opbrengen van kleuren eenigzins voorzichtig moet te werk gaan, gelet op de glad heid der oppervlakte. Plaatsen die met een vochtigen vinger worden aangeraakt, ver- toonen neiging tot vloeien, wat bij Hollandsch papier, dank zij de ruwe oppervlakte, in geringer mate het geval is; inktlijnen, onver schillig van welke kleur, neemt het papier voortreffelijk aan, zij drogen echter niet zoo snel als op Hollandsch papier. Wordt met deze eigenschappen rekening gehouden, dan zal het papier aan den gebruiker geen ongewenschte verrassingen bezor gen; ook voor hulpkaarten zouden wij er de voorkeur aan schenken boven ons tegenwoordig materieel. Aan de grens gekomen door ons voor de behandeling van het papiervraagstuk gesteld, breken wij onze beschouwingen af onder «Doorzicht» en «doorschijnendheid» zijn geen woorden van gelijke be- teekenis.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 78