85 erven m de lengte verdeeld, en terwijl zij de oorspronkelijke lengte van twee a drie uren (juister: 1 a 11/2 uur) gaans behielden, weiden zij steeds smaller. Het eens hol gebouwde strookdorp werd in dichter aan elkander sluitende dubbele rijen huizen veranderd, elk huis op een smal erf staande aan den weg, die de erven rechthoekig doorsnijdt. „Terwijl de bevolking steeds toenam, en splitsing in de lengte niet meer mogelijk was, daar de meeste erven reeds tot een breedte van soms 10 a 12tal meters waren geslonken, werden vervolgens de huizen achter elkander gebouwd. Zoo ziet men er aan beide zijden van den weg thans twee a drie rijen huizen, en wel zoo, dat het voorste boerenhuis met een klein tuintje er voor aan den straatweg staat; enkele meters daarachter, en met het gezicht op de schuur van het eerste, staat een tweede, en daarachter nog een derde of soms nog een vierde huis. Denk daarbij, dat in elk huis met zelden twee a drie gezinnen wonen; de ouders en één paar of twee paar gehuwde kinderen met kleinkinderen, die bij de ouders inwonen, en men kan zich voorstellen, dat hier een toestand van landelijke overbevolking gevonden wordt. „Die overbevolking heeft er toe geleid, dat de grond steeds meer versnipperd is. De lange smalle erven werden in kleine stukjes verdeeld, en de gehechtheid aan den ouderlijken grond voerde steeds tot verdergaande verdeeling. Elk kreeg uit het ouderlijk erfdeel verschillende stukjes grond: dicht bij huis en verder af, zooveel mogelijk over het geheele erf verspreid. Daardoor heeft' een Staphorster of Rouveensche boer niet zelden stukjes grasland van enkele vierkante meters (juister: aren) oppervlakte op 1 a H/2 uur gaans van zijn woning liggen, en andere familieleden hebben het eveneens. Wanneer wij daarbij in het oog houden, dat over elk der lange landsnippers in de lengte een weg moet loopen, om de bezitters van al die landhoekjes op het erf in staat te stellen hun grond te bereiken, dan wordt het duidelijk hoeveel grond hier nog verloren gaat voor de wegen, en dat wel in een dorp met zooveel behoefte aan grond als hier. Maar naast het grond verlies door deze ondoelmatige indeeling des lands, staat het tijdverlies voor ieder landbouwer, waarbij: er zijn, die l1/, uur of meer dagelijks noodig hebben, om hun koeien naar het land te brengen, terwijl ook het bouwland ver van huis ver wijderd is."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 85