94 H. Blink. Dr. De Groninger en Drentsche Veenkoloniën ten Oosten van den Hondsrug. Een voortzetting der studiën over «Nederzettingen in Nederland» oorspronkelijk verschijnende in het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. In het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij (Jrg. 1902, bldz. 278 t/m 298) nagenoeg volledig overgenomen. F. B. Löhnis. Insp. v. cl. Landbouw. De Kultuurtechnische Dienst in liet groothertogdom Baden in verhand gebracht mei den pro vincialen Waterstaatsdienst in Nederland. Deze verhandeling is te vinden in de 5e/6e aflevering. Jrg. 1902, van het Tijdschrift der Ned. Heidem. F. B. Löhnis. De Kultuurtechnische Dienst in Elsas-Lotharingen. Zie Tijdschrift Ned. Heidem. Jrg. 1903, le aft. O. Patt. Wiesenbaumeister. Tabellen zur Ermittelung der Wasser - geschwindigkeiten und der Wassermengen, etc. für regelmas- sige und unregelmassige Grabenprofüe, zum Gebrauch bei Projectirung von Ent- und Bewasserungsanlagen. Cassel 1902. Selbstverlag des Herausgebers (Herkulesstrasse 3). Preis gebunclen in Halbleinen 4 Mark. De redactie van het Z. d. R. W. L. V. (October aflevering 1902) beveelt onder opsomming van den inhoud den geodetischen ambtenaren der Generalkommissionen het gebruik der tabellen, bij het tot stand brengen van ruilverkavelingen ten zeerste aan. E. Hegemaim. Prof. Uebungsbuch für die Anwendung der Aus- gleichungsrechnung nach der Methode der kleinsten Quadrate auf die praktische Geometrie. Zweite verbesserte und erwei- terte Auflage. Mit 41 Textabbildungen. Verlagsbuchhandlung Paul Parey. Berlin 1902. In Leinwand gebunden Preis 5 Mk. Wijl het van wezenlijk belang moet worden geacht, dat het begrip «ruilen» reeds op den voorgrond treedt in den naam waarmede de landhuishoudkundige hervorming, waarvoor de Commissie «Ontginning» ijvert, wordt aangeduid, zal voortaan in dit Tijdschrift het woord «landverlegging», voor «Zusammen- legunr/», Landumlegung*Kommassation«Konsolidationenz. enz. alle woorden van o: geveer gelijke beteekenis, niet langer worden gebezigd, doch in voorkomende gevallen worden vervangen door het woord ruilverkaveling (verg. noot afl. 1, bldz. 5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 94