97 betrekking tot den inhoud als tot de strekking iets goeds vermag te ontdekken." „Dubbel pijnlijk wordtenz. enz." Bij zoo'n begin laat het overige zich denken, alles bij elkaar geno men komt de heer Hartmann er echter nog goed af, beter althans dan in het Z. d. Rh. W. L. Y. afl. 2. 1903, waar de vrucht van zijn arbeid aan een kritische beoordeeling wordt onderworpen door Landmesser Albert E mi li us in Cassel, die ten slotte, verstoord geworden over 's mans grasduinen, o.m. opmerkt: „In hoofdstuk II de praktische aanvangswerkzaamheden wordt in 10 bladzijden ongeveer zooveel geleerd, als een schrander kettingtrekker zich allengs heeft eigengemaakt; hier en daar echter nog minder; want dat men alle meetlijnen moet verbinden, en niet zooals hier wordt beweex*d een meetlijn kan bevestigen door middel van een loodlijn, om daarna de gecontroleerde lijn te verlengen zoover de hemel blauw is, dat, ja dat begrijpt een ketlingtrekker reeds in de eerste week zijner bezigheid." Naar luid der aangehaalde beoordeelingen behoort het werkje ofschoon goed bedoeld een geodetische humoreske te worden genoemd. Nussbatim. Leitfaden der Hygiene für Techniker und Verwaltungs- beambte. Verlag von Oldenbourg in München und Berlin. Preis gebunden 16 Mark. In afl. 1. Jrg. 1903. Z. f. V. en in afl. 1. Jrg. 1903 der Allg. Verm. Nachr. uitgebreid en gunstig beoordeeld. Uit beide boekbesprekingen blijkt duidelijk, hoezeer de landmeter bij het ontwerpen van stedelijke uitbreidingen kan medewerken, tot het scheppen van toekomstige gunstige hygiënische toestanden; hoezeer het daarom gewenscht is, dat door hem vooral kennis wordt genomen van het tiende hoofd stuk: Stadtebau Ueber Grenzen an schikbaren Flüssen. Zwei Urteile. Kgl. Oberlandesgericht zu Köln. Zie, Z. f. V. Heft 5. Jrg. 1903. Christiani. Steuerrat. Geschichte der Logarithmen. Ein Rückblick hundert Jahre nach dem Tode des Mathematikers Georg Freiherr von Vega. Alg. Verm. Nachr. Jrg. 1903. all. 5, 6, 8, wordt nog voortgezet. Hemel en Dampkring. Onder redactie van Chr. A. C. Nell

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 97